Златибор - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Златибор

ЗЛАТИБОР

(Со посета на Сирогојно, Ел Пасо, Дрвенград,Врњачка Бања)

 

Прв ден: 29.12.2022 (Четврток)

Тргнување на групата во 22:30 од Скопје и 23:00 часот од Куманово кон  Златибор со попатни паузи за царински формалности и одмори.

Втор ден: 30.12.2022 (Петок)

Пристигнување во Златибор во утринските часови и заминување на групата кон етно село Сирогојно. Посета на музејот на отворено и специјалната продавница за џемпери по кои Сирогојно е познато во светот. Во пладневните часови сместување во Туристичко Рекреативен Комплекс Златибор https://trkzlatibor.rs/ (ex SRC Wai Tai), кој се наоѓа на одлична локација во центарот на Златибор. Слободно време за прошетка низ центарот на Златибор.  На Кралскиот плоштад ќе има организирана предновогодишна забава, која ќе може индивидуално да ја посетите. Вечера.  Ноќевање.

Трет ден: 31.12.2022 (Сабота)

Појадок. Факултативно заминување на групата кон Дрвенград, дело на Емир Костурица кој го направил овој “град” за потребите на својот филм “Животот е чудо”. Овде може да ги пробате познатите слатки и природните сокови кои носат име на познати светски личности како што се Новак Ѓоковиќ, Диего Марадона, Џони Деп итн. Потоа посета на изворот “Бела Водa” и познатата железница “Шарганска Осмица”. Во попладневните часови враќање во Златибор. Вечера. Подготовка за дочек на Нова Година и можност за индивидуална прошетка низ центарот на Златибор. Дочек на Нова Година на Кралскиот плоштад и забава со познатиот “Београдски Синдикат” или по сопствен избор во некој од многуте ресторани или кафе-барови. Ноќевање.

Четврти ден: 01.01.2023 (Недела)

Појадок. Посета на каубојскиот град Ел Пасо. Овде ќе се вратите во времето на Дивиот Запад … Ел Пасо претставува реплика на типичен град на Дивиот Запад. Името го добива по истоимениот град во САД и реката која што тече низ самиот град и го дели на два дела односно од едната страна ќе се запознаете со каубојската и индијанската култура, додека од другата страна со српската култура од далечната 1865 год. Следува прошетка низ индијанското село, посета на каубојски Салун и прошетка до црквата која се наоѓа на српската страна на местото. Враќање во Златибор и слободно време за индивидуална прошетка и шопинг низ градот. Вечера. Организирана посета на Кралскиот плоштад и забава со Индира Радиќ или индивидуални активности. Ноќевање.

Петти ден: 02.01.2023 (Понеделник)

Појадок. Одјавување од хотелот и заминување кон Македонија со попатна посета на Врњачка Бања. Прошетка по познатата Променада со можност за индивидуален ручек и шопинг во многуте продавници во местото. Пристигнување во Македонија во вечерните часови.

        Двокреветни економи соби на 3 кат: 14.890 ден. по лице

Апартмани на 3 кат: 16.190 ден. по лице

Реновирани лукс соби на 2 кат: 18.990 ден. по лице

                                                                                                    

 

                                                                       

 

Цената на аранжманот вклучува:

 • Превоз со високо туристички автобус на наведената релација
 • Три ноќевања со појадок и вечера во Туристичко рекреативен комплекс Златибор во центарот на Златибор https://trkzlatibor.rs/ (ex SRC Wai Tai)
 • Посета на етно село Сирогојно со локален туристички водич
 • Посета на Ел Пасо
 • Посета на Врњачка Бања
 • Организација и реализација на патувањето со лиценциран придружник на патувањето
 • Можност за организиран превоз од Кавадарци и Велес

Цената на аранжманот не вклучува:

 • Посета на Дрвенград, Бела Вода и Шарганска осмица со вклучена влезница и локален водич – 15 евра
 • Задолжително патничко-здравствено осигурување (информации во агенција)
 • Туристичка такса 279 денари по лице за 3 ноќи (се плаќа во агенција)
 • Можност за организиран превоз од Кавадарци и Велес

Услови за деца:

 • Деца до 2 години бесплатно (не користи седиште во автобус во случај на организиран превоз)
 • Деца од 2–7 години бесплатно за аранжман со сопствен превоз, доплата 4.990 денари за пакет аранжман со организиран превоз (со сопствено седиште во автобус)
 • Деца од 7-12 плаќаат 50% од цената на аранжманот

Напомени:

 • За реализација на ова патување потребни се минимум 40 патници
 • За еднокреветна соба се доплаќа 50% од редовна цена на аранжманот
 • 4 и 5 лице за сместување во апартман плаќаат – 30% од цената

Цени за аранжман со сопствен превоз за 3 полупансиони:

 • Двокреветни економи соби на 3 кат: 9.920 ден. по лице
 • Апартмани на 3 кат: 12.090 ден. по лице
 • Реновирани лукс соби на 2 кат: 16.120 ден. по лице

Хотел Туристичко-рекреативни комплекс (ТРК) 

Сместувачки капацитети II-ри кат

Сместувачки капацитети III-ти кат

Сместувачки капацитети III-ти кат – Економи соби