Париз - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Париз

Париз

( Виена – Прага – Минхен – Салзбург)

 

 

Термин: 01 Мај

 

1 ДЕН  01.05.2024 СКОПЈЕ-ВИЕНА

Состанок на групата во 11.30ч  на паркингот спроти спортската сала Борис Трајковски. Поаѓање за Виена во 12.00ч..Се патува преку граничниот премин Табановце, Белград… . Ноќно возење.

 

2 ДЕН  02.05.2024 ВИЕНА-ПРАГА

Очекувано пристигнување во Виена во утринските часови. Утринска панорамска прошетка: Рингот, Операта, Парламентот, стариот дел на градот со црквата Св.Стефан. Слободно време. Патувањето продолжува кон Прага каде се пристигнува во вечерните  часови. Сместување во хотел. Ноќевање.

 

3 ДЕН  03.05.2024 ПРАГА-ПАРИЗ

Појадок. Претпладне, факултативно  панорамско разгледување на Прага со водич: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часоник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка, Прашkата кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад, Националниот музеј.Поаѓање  кон Париз во вечерните часови. Ноќно возење.

 

4 ДЕН  04.05.2024 ПАРИЗ

Во  утринските  часови пристигнување во Париз – најелегантниот град на светот кој изобилува со уметност и историја. Предлагаме панорамски разглед на Париз со автобус и локален водич: плоштадот Бастиља,Универзитетската четврт,Сорбона, Нотр Дам, Трокадеро, Ајфелова Кула, Марсовите полиња, плоштадот Конкорд, зградата на Парламентот,Домот на Инвалидите, Елисејските полиња,Триумфалната капија. Сместување во хотел. Слободно попладне. Ноќевање.

 

5 ДЕН  05.05.2024 ПАРИЗ (СРЦЕТО НА ПАРИЗ – АЈФЕЛ- СЕНА)

 Појадок.  Препорачуваме прошетка со наш водич и неговите приказни: “Срцето на Париз”: прошетка низ Латинскиот кварт, влегуваме во Богородичната црква, се искачуваме на Мон Мартр, ја посетуваме црквата на Светото срце, се одмараме со топло чоколадо* на плоштадот на уметниците. Ќе прошетаме по булеварот на ноќниот живот на Пигал и ќе го видиме најпознатиот ноќен клуб Мулен руж. (Метро). Веднаш потоа,  Ја продолжуваме прошетката со наш водич и неговите приказни: “Париз-градот на светлоста”: Ајде да се искачиме на Ајфелова кула, да  крстариме 1 час со брод по Сена – единствено доживување. Ноќевање.

 

 6 ДЕН  06.05.2024ПАРИЗ-(ВЕРСАЈ – ЛУВР)

Појадок.Предпладне препорачуваме прекрасен излет со автобус и локален водич : Кралскиот Париз.  Разгледот го започнуваме со животот на француските кралеви посетувајки го кралскиот замок Версај, последната резиденција на француските кралеви и еден од најубавите дворци во светот.   Факултативна посета на некогашниот кралски дворец, денеска музеј- Лувр.  По посета та на Лувр, можност за организирана прошетка низ  најпознатата париска авенија  Шанзелизе. Ноќевање.    

 

7 ДЕН 07.05.2024 ПАРИЗ – МИНХЕН

Препорачуваме целодневен излет во имагинарниот свет на Дизни – Дизниленд. Прекрасна забава во 2 тематски паркoви или можност за целодневна посета наVal d’Europe Shopping Center (Marne-la-Vallee). Секако дека може да се остане во Париз и да посетите некои од прочуените музеи и места: Домот на Инвалидите и гробот на Наполеон Бонапарта, куќата на Балзак, музејот на Пикасо, да се искачите на триумфалната капија, да купувате во најпознатата стоковна куќа Галерија Лафает. Во вечерните часови поаѓаме кон Минхен. Ноќно возење.   

  

8 ДЕН 08.05.2024 МИНХЕН

Пристигнуваме во Минхен во  утринските часови. Предпладне прошетка низ стариот дел на градот: Плоштадот Карл, Фрауен Кирхе, Новата општинска зграда, Мариен плац, Виктуалиен маркет, Операта. Ви препорачуваме да ја посетиме најголемата  Кралска пивница ХБ ( пиво и свински коленици).  Сместување во хотел. Ноќевање.

 

9 ДЕН  09.05.2024 МИНХЕН-САЛЗБУРГ-СКОПЈЕ

Појадок. Патувањето продолжува кон Салзбург каде се пристигнува во пладневните часови. Прошетка низ стариот дел : Катедралата, плоштадот на Моцарт, Стариот плоштад, црквата Св.Петар, куќата на Моцарт, палатата Мирабел. Слободно време за индивидуални прошетки. Преполни со спомени, се упатуваме кон Скопје. Ноќно возење низ Италија, Словенија, Хрватска, Србија.

 

10 ДЕН  10.05.2024 СКОПЈЕ

Очекувано пристигнување во Скопје во вечерните часови.

 

 

 
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 439 / 27.220 денари
 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА :

 • Превоз со високотуристички автобус
 • 1 ноќевања во хотел 3* НП во Прага(околина)
 • 3 ноќевања во хотел 3* НП во Париз(околина)
 • 1 ноќевања во хотел 3* НП во Минхен(околина)
 • Прошетка низ Виена
 • Прошетка низ Минхен
 • Организација и водство на програмата
 • Организација на аранжманот
 • Лиценциран туристички придружник

 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Задолжително патничко осигурување  400 денари
 • Версај(превоз,влезница,лок водич) 60 € / (задолжителна резервација при уплата)
 • Разглед на Прага со локален водич  15€
 • Крстарње по Влтава 20€
 • Разглед на Париз со локален водич  20 €
 • Лувр(влезница, резервација, превоз) 40 €/ (задолжителна резервација при уплата)
 • Крстарење по Сена  25€
 • Срцето на Париз 20€
 • Дизниленд -цена за влезница + 20€ превоз
 • Задолжителна посета на  Салзбург   – 10€
 • Туристичка такса Прага 3€ по лице на ден( се плаќа во агенција)
 • Туристичка такса Париз 5€ по лице на ден( се плаќа во агенција)
 • Туристичка такса Минхен 5€ по лице на ден( се плаќа во агенција)
 • Билети за градски превоз, Прага, Париз, Минхен
 • Доплатѕа на седиште по избор – 20€
 • Доплата на дополнително седиште – 200€
 • Доплата за еднокреветна соба 12.000 ден

НАПОМЕНИ:

 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 •  Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 •  За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 •  Попустите не се комбинираат
 •  Останатите услови на патување важат според годишниот програм на ИМПАЛА ТРАВЕЛ
 •  Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.
 • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди место и час на поаѓање.
 •