Милано - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Милано

Милано

( Џенова – Лугано – Комо – Верона)

 

“Северниот Бисер”на Италија како го нарекуваат Милано, со бурна историја и стари градби, денеска е центар на Светската Мода. Се е предодредено на Модата , од Архитектурата до спомениците и начинот на живот. Тука ќе уживате во ремек делото на Готиката во ликот на најголемата Готска Катедрала во Светот, најпознатата Оперска куќа во светот – La Scala, Пасажот на Виктор Емануел со бројни брендирани бутици. А вечерите поминете ги во Опера, Театар или во многубројните клубови.

 

1 ден  01.05.2024 СКОПЈЕ – МИЛАНО   

Состанок на групата на паркингот спроти спортски центар Борис Трајковски  во 09:30 часот.Поаѓање за Милано во 10:00 часот Се патува преку граничниот премин Tабановце. Патување преку Србија,Хрватска,Словенија со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

 

2 ден  02.05.2024  МИЛАНО

Пристигнуваме во Милано. По пристигнувањето препорачуваме  организиран разглед на градот:тврдината Сфорцеско, Piazza Duomo,централниот плоштад каде се наога најголемата готска катедрала во светот,потоа одиме на Via Vittorio Emanuelle најдобрата шопинг улица, Oktogon, односно галеријата Vittorio Emanuelle каде се наоѓа 196м долг покриен премин со многубројни продавници кој пак не води до зградата на Миланска опера една од најпознатите оперски куќи во светот……Слободно време за индивидуални прошетки.  Сместување во хотел. Ноќевање.

 

ден  03.05.2024 МИЛАНО – ЛУГАНО (ШВАЈЦАРИЈА) – КОМО

Појадок. Предлагаме целодневна факултативна посета на Лугано(Швајцарското Монте Карло) и Комо. Разглед на Лугано:катедралата San Lorenzo,црквата Santa Marina di Angelo,стариот град со пркрасните плоштади,казиното, најубавиот парк во Швајцарија “Parco Civico”. Слободно време за прошетки. Потоа го посетуваме градчето Комо кое се наоѓа на брегот  на езерото Лаго ди Комо (Италија). Тука Холивудскиот џет-сет има свои вили ( Villa Oleandra на Џорџ Клуни) , вилите на Стинг, Ричард Брансон . Тука е сниман и филмот “Casino Royale” – Џемс Бонд, “Ocean’s Twelve…Можност за факулттаивно крстарење (30 мин) со брод  покрај некои од прочуените вили .Слободно време за прошетки.  Излет со многу впечатоци. Враќање во Милано во вечерните часови. Ноќевање.

 

4 ден   04.05.2024 МИЛАНО – ВЕРОНА – СКОПЈЕ 

Појадок. По појадокот одјавување од хотел. Слободно претпладне во центарот на Милано, разгледајте го ремек делото на готската уметност, Миланското Дуомо, посетете го музејот на операта Скала или уживајте  во кафетериите на пасажот Виторио Емануел.. . Во 12:00 часот патувањето  продолжува кон Верона.Прошетка низ плоштадите Бра, Ербе и Данте, Арената. Слободно време за прошетка по пешачката улицаМазини, и можност за шопинг. Не пропуштајте добра Италијанска пица наплоштадот Бра. Во договор со водичот поаѓање кон Скопје. Патувањето кон Македонија продолжува со попатна посета на Outlet шопинг центар Palmanova. Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности преку Словенија, Хрватска, Србија.

 

5 ден  05.05.2024 СКОПЈЕ

Пристигнување во вечерните часови.

 

 

 
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 189 €/ 11.720 ден 
 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА :

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје-Милано -Скопје
 • 2 ноќевања во хотел 3* НП во Милано(околина)
 • Задолжителна посета на Верона
 • Попатна посета на Outlet шопинг центар Palmanova
 • Организација на аранжманот
 • Лиценциран туристички придружник

 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 •  Задолжително патничко осигурување  200 денари
 •  Задолжителна посета на Верона 15€ 
 •  Разглед на Милано со локален водич 15€
 •  Факултативен излет за Лугано и Комо  60€
 •  Крстарење по езерото Комо(30мин) 20€
 •  Туристичка такса Милано 6€ по лице по ноќ (се плаќа во агенција)
 •  Доплата за еднокреветна соба –/ ден
 •  Доплата за избор на седиште 20€

 

НАПОМЕНИ:

 •  За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 •  Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 •  За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 • Попустите не се комбинираат
 •  Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.
  •