Милано - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Милано

Милано

(FRANCIACORTA OUTLET – Лугано – Комо – Сирмионе) 
 
“Северниот Бисер”на Италија како го нарекуваат Милано, со бурна историја и стари градби, денеска е центар на Светската Мода. Се е предодредено на Модата , од Архитектурата до спомениците и начинот на живот. Тука ќе уживате во ремек делото на Готиката во ликот на најголемата Готска Катедрала во светот, најпознатата Оперска куќа во светот – La Scala, Пасажот на Виктор Емануел со бројни брендирани бутици. А вечерите поминете ги во Опера, Театар или во многубројните клубови.

 

1 ден  28.12.2023 СКОПЈЕ   

Состанок на групата на паркингот спроти спортската сала Борис Трајковски во 09:30 часот.Поаѓање за Милано во 10:00 часот. Се патува преку граничниот премин Tабановце. Патување преку Србија, Хрватска, Словенија со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

2 ден  29.12.2023 FRANCIACORTA OUTLET – МИЛАНО   

Пристигнување во Franciacorta outlet во утринските часови. Слободно време за предновогодишен шопинг. Продолжуваме кон Милано. Пристигнување во Милано во попладневните часови. Сместување во хотел. Можност за прошетки по раздвижените и прекрасно украсени улици на модниот центар на светот, многубројните дуќани, луксузни трговски центри (индивидуално)… Можност за шопинг по најкреативните божиќни тезги поставени во центарот на Милано…  Враќање  во хотел индивидуално. Ноќевање.

3 ден   30.12.2023 МИЛАНО – ЛУГАНО (ШВАЈЦАРИЈА) – КОМО

 Појадок.  Предлагаме целодневна посета на Лугано (Швајцарското Монте Карло) и Комо. Разглед на Лугано: катедралата San Lorenzo, црквата Santa Marina di Angelo, стариот град со прекрасните плоштади, казиното, најубавиот парк во Швајцарија “Parco Civico”. Слободно време за прошетки.  Потоа го посетуваме  градчето Комо кое се наоѓа на брегот  на езерото Лаго ди Комо (Италија). Тука Холивудскиот џет-сет има свои вили ( Villa Oleandra на Џорџ Клуни), вилите на Стинг, Ричард Брансон. Тука е сниман и филмот “Casino Royale” – Џемс Бонд, “Ocean’s Twelve… Можност за факултативно крстарење (30 мин) со брод  покрај некои од прочуените вили .Слободно време за прошетки.  Излет со многу впечатоци. Враќање во Милано во вечерните часови. Ноќевање.

4 ден 31.12.2023  МИЛАНО   

Појадок. Предпладне факултативно одиме на разглед на градот: тврдината Сфорцеско, Piazza Duomo, централниот плоштад каде се наоѓа најголемата готска катедрала во светот, потоа одиме на Via Vittorio Emanuelle најдобрата шопинг улица, Oktogon, односно галеријата Vittorio Emanuelle каде се наоѓа 196м долг покриен премин со многубројни продавници кој пак не води до зградата на Миланска опера, една од најпознатите оперски куќи во светот… Слободно време за индивидуални прошетки. Враќање во хотел, слободно време за одмор. Вечерта дочек на Нова Година на градскиот плоштад.  Ноќевање.

5 ден  01.01.2024МИЛАНО – СИРМИОНЕ – СКОПЈЕ

Појадок. По појадокот одјавување од хотел. Во договор со водичот патувањето  продолжува кон Сирмионе – езеро Гарда, познат по своите термални извори и прекрасна средновековна архитектура. Слободно време за индивидуални прошетки.  Патувањето  кон Скопје продолжува  преку Словенија, Хрватска, Србија со попатни паузи. Ноќно возење.

6 ден  02.01.2024СКОПЈЕ 

Очекувано пристигнување Скопје во попладневните часови.

 

ПРОМО ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ : 21 / 13.580 денари

Цената е валидна со резервација на излети (Разглед на Милано, Лугано/Комо и Сирмионе) 

 

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  
259 € / 16.060 денари

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Милано – Скопје
 • 3 ноќевања во Hotel Devero 4*,  во Миланo или околина
 • Организација и водство на програмата
 • Организација на аранжманот
 • Лиценциран туристички придружник

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА:

 •  Задолжително патничко осигурување
 •  Разглед на Милано со локален водич 20€
 •  Факултативен излет за Лугано и Комо  50€
 •  Крстарење по езерото Комо (30мин) 20€
 •  Задолжителна посета на Сирмионе 20€
 •  Туристичка такса Милано 5€ по лице по ноќ (се плаќа во агенција)
 •  Доплата за еднокреветна соба – 4.650 ден
 •  Доплата за избор на седиште во автобус – 20€ (задолжителна резервација при уплата)
 • Доплата за празно седиште – 150€

 

НАПОМЕНИ:

 •  За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 • Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата
 • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.
 • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и час на поаѓање.