+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Апартмани Краљеви чардаци

5% ПОПУСТ за резервации  до 15.10.2020

Апартхотелот е изграден 2011 година. Се состои од неколку згради споени во комплекс. Од 2018 година во понуда е и  детскиот дел во СПА центарот, како и Камин Бар. Од старите содржини, тука се главниот пансионски ресторан, а ла карт ресторан, пивница, еден од најубавите СПА центри на Копаоник (апартманскиот дел нема топла врска), надворешен базен, паркинг, остава за ски опрема. Трансфер до ски лифтот е обезбеден од страна на хотелот.

*Напомена: Гостите од апартманскиот дел остваруваат попуст за користење на Спа центарот

* Постои можност за доплата на појадок или само вечера, како и полупансион. Информации во агенција.

 

Опис на сместувачките единици

Студио (2 или 3 лица) – софа на извлекување за 2 лица + софа на извлекување за едно лице, купатило со туш кабина и фен, комплетно опремена кујна со ел. шпорет, фрижидер, прибор, трпезариска маса, кабловска ТВ/ЛЦД, бежичен интернет

Апартман (за 4 лица) – дневна соба со софа на извлекување за две лица, спална соба со француски кревет, купатило со туш кабина и фен, комплетно опремена кујна со ел. шпорет, прибор, фрижидер, трпезариска маса, кабловска ТВ/ЛЦД, бежичен интернет

Апартман (за 6 лица) – дневна соба со софа на извлекување за две лица (некои од апартманите имаат камин), две спални соби, едната со француски кревет, другата со два единечни кревета, купатило со туш кабина и фен, комплетно опремена кујна со ел. шпорет, прибор, фрижидер, трпезариска маса, кабловска ТВ/ЛЦД, бежичен интернет

 

ЦЕНОВНИК ПАКЕТИ 7 НОЌИ ПО ЛИЦЕ СО ВКАЛКУЛИРАН ПОПУСТ

 

РЕДОВЕН ЦЕНОВНИК ПАКЕТИ 7 НОЌИ ПО ЛИЦЕ

 

Цената вклучува:

– 7 ноќевања

– претставник од страна на организаторот за време на патувањето и цело време на престојот

– постелнина, пешкири, финално чистење, топла вода, ел. струја, греење

– чистење на апартманите и замена на пешкирите на 2 дена

– трансфер до ски депо „Мало Језеро„ 2,5 км од хотелот, 5 пати на ден додека работи жичарата

– ваучер со 15% попуст за користење на СПА центарот (внатрешен базен, финска и био сауна, парна бања, амам, солена соба, тепидариум) ! дозволен влез за деца над 12 год и користење на детскиот дел на СПА центарор (беби и детски базен, тобогани), бањарки, папучи и пешкири за во СПА центарот

– бежичен интернет

 

Цената не вклучува:

– такса за престој возрасни 1,5 еур по лице на ден, деца од 7-15 год 0,8 еур на ден, деца до 7 год 0,2 еур на ден

– Цена за превоз Скопје – Копаоник – Скопје за дете од 2 – 12 год. 45 е

– Цена за превоз Скопје – Копаоник – Скопје за возрасен 60 е

– задолжително патничко здравствено осигурување без франшиза

– индивидуални трошоци

– се друго неспомнато

 

ПРОГРАМА  НА ПАТУВАЊЕ СО ОРГАНИЗИРАН ПРЕВОЗ

Автобус / 7 ноќевања

Прв ден (03. или 10. јануари)  – СКОПЈЕ – КОПАОНИК

Скопје – состанок на групата во 05:50 ч. Планирано време за поаѓање во 06:00 ч. Тргнување од Куманово ( бензинска пумпа Макпетрол) во 06:20ч. Патување преку граничниот премин Табановце, со застанување заради гранични формалности. Патувањето продолжува по новиот автопат. Попатна пауза во траење од околу 1 час, за појадок, кафе и сл. Пристигнувањето на Копаоник предвидено околу 14:00 ч. Сместување. Почеток на користење на услугите и уживање.

Втор до седми ден (03 – 10.01 или 10 – 17.01.) КОПАОНИК

Уживање во убавините на Копаоник. Скијање, прошетки на чист, планински воздух, пиење на кафе или чај, можеби блага ракија или варено вино во некоја од сончевите тераси, посета и релаксација во СПА центрите – секој по свој вкус.

Осми ден (10. јануари или 17. јануари) КОПАОНИК – СКОПЈЕ

По појадокот напуштање на собите до 10:00 ч. Оставање на багажот во простории предвидени за тоа или на рецепција. Слободно време до поаѓање за Скопје. Предвидено време за поаѓање околу 15:00 часот. Попатна пауза од околу 1 час за закуска или кафе. Планирано пристигнување во Скопје околу 23:00 ч.

 

ВАЖНИ НАПОМЕНИ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА

За валидна резервација со попуст потребна е уплата од минимум 50% од вкупната сума.

За валидна резервација без попуст потребна е уплата од минимум 30% од вкупата сума.

Останатиот дел се доплаќа најдоцна 15 дена пред поаѓање.

За реализација на превозот е потребен минимум од 30 патници. Истиот се резервира со 30% уплата а доплата се врши 15 дена пред поаѓање. Во случај на недоволен број на пријавени патници, цената може да претрпи измена.

Такса за престој се плаќа со резервација.

Патување во Србија е возможно и со лична карта (важи само за возрасни), за децата е потребен валиден пасош.

Моментално, за влез во Србија е потребен ПЦР тест поради КОВИД 19, не постар од 72 часа.

 

*Карактеристики на ски центар Копаоник:

Височина – 1.770 м

Највисок врв – 2.017 m

Вкупна должина на патеките – 62.000 m

Вкупен капацитет на жичарите – 33.000 скијачи/час

Број на жичари, ски лифтови – 24

Број на лесни ски патеки – 21

Број на средни ски патеки – 9

Број на тешки ски патеки – 6

Максимална висинска разлика – 512 m

Најдолга ски патека – 3.500 m

Должина на ноќната ски патека – 450 m

Нордиски ски патеки – 12 km

97% покриеност со системот на вештачко оснежавање
Snow park

Три патеки по FIS стандард за слалом, велеслалом, супер велеслалом и спуст

 

МАПА НА СКИЈАЛИШТЕТО                                           

– 55 km ски патеки уредени за алпско скијање

– 18 km ски патеки за нордиско скијање

–  ноќна ски патека Мало Језеро