Инсбрук - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Инсбрук

ВЕЛИГДЕН ВО  ИНСБРУК И СВЕТОТ НА SWAROVSKI КРИСТАЛИТЕ

26.04 - 30.04.2019 (5 ДЕНА / 2 НОЌЕВАЊА)

САЛЗБУРГ / ЗАМОКОТ АМБРАС / КНЕЖЕВСТВОТО ЛИХТЕНШТАЈН

Тирол е еден од најубавите предели на Австрија.Опкружен од високите венци на Алпите, кои прават прилично бајковита атмосфера, барокните градови на Тирол се дестинација во која ќе откриете една нова скриена историја и интересни приказни. Инсбрук е главен град на покраината Тирол и е познат по својот исклучително убав историски центар на градот, над кој се издигнуваат моќните и магични алпски масиви. На Алпите се наоѓаат бројни ски центри поради кои што Инсбрук двапати беше домаќин на Зимските Олимписки игри (’64, ’76). Магичнот свет на “Swarovski” кристалите се наоѓа во австрискиот град Ватенс (Wattens) недалеку од Инсбрук. Влезот во кристалниот светот на Swarovski е скриен под водопад. Во внатрешноста се крие најголемата кристална купола во светот, која е составена од 595 парчиња преубави кристални огледала. А понатаму по влезот во овој свет се е како во бајка. Сосема неверојатен и фасцинантен. Со цел да се направи програмата на патување уште поинтересна, вклучивме и посета на преубавото австриско езеро Атер, кое е насликано на многу слики од Густав Климт, големиот австриски модернист, кој еден дел од неговиот живот го поминал покрај ова езеро. Програмата е збогатена и со убави екскурзии. Една до Кнежевството Лихтенштајн и нејзиниот главен град Вадуц, а другата до замокот Амбрас во околината на Инсбрук. Придружете ни се на ова посебено патување!

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ

1 ден (26.04.2019 – петок) | Скопје – Србија – Хрватска – Австрија

Поаѓање од Скопје во договорено време и место, попатно превземање на патниците од Куманово. Ноќно возење преку Србија и Хрватска, со кратки попатни одмори и спроведување на царински формалности.

2 ден(27.04.2019 – сабота) | Салзбург – Инсбрук

Пристигнување во Салзбург во претпладневните часови. Следува панорамски разглед на градот, а потоа пауза и можност за прошетка по најпознатата улица во Салзбург – GetreidegasseПокрај можноста да прошетате низ безбројните бутици, галерии, книжари, продавници за накит, кафичи, на број 9 можете да ја посетите и родната куќа на Моцарт. Во текот на годината отворена е од 09:00 до 17:30 часот, а за време налетниот период до 20:00 часот (влезница околу 7 евра). Нешто подолу по улицата се наоѓа и старото градско собрание, препознатливо по високата саат кула, за која се мисли дека е најстара во цела Австрија. Во договорено време, продолжуваме кон Инсбрук. По пристигнувањето, следи кратка обиколка на центарот со разгледување на: главната улица Марија Терезија, Градското собрание, Landhaus, Градската кула, куќата со златниот покрив, Hof црквата, катедралата, Hofburg царската палата. Слободно време за индивидуални активности. Сместување во хотел во регионот на Тирол. Ноќевање.

3 ден (28.04.2019 – недела) | Инсбрук – Вадуц – Инсбрук

Појадок. Полудневен факултативен излет до Кнежевството Лихтенштајн и неговиот главен град Вадуц. По пристигнувањето во Вадуц, следи кратка прошетка по прекрасната пешачка зона која е исполнета со многу интересни споменици. Панорамски разглед на дворецот на кнежевството. Слободно време за индивидуални активности по препораки на вашиот водич (посета на Националниот музеј на Лихтенштајн, посета на ризницата на кнезовите од Лихтенштајн со кралските скапоцени камења, можноста за организирање посета на Кралската винарска визба). Време за шопинг во аутлет центар и во договорено време, враќање назад во хотел. Ноќевање.

4 ден (29.04.2019 – понеделник) | Инсбрук – Замокот Амбрас – Ватенс / КРИСТАЛНИОТ СВЕТ НА SWAROVSKI – Скопје

Појадок. Одјавување од хотел. Слободно време во центарот на градот или факултативна посета на замокот Амбрас. Еден од најголемите австриски замоци изградени во 16 век во ренесансен стил. Замокот бил резиденција на на војводата. Посетата вклучува разглед на исклучително убавата колекција на уметнички дела и куриозитети, како и прекрасната Шпанска сала, оружарницата со средновековно оружје и оклопи, градините. По завршувањето на прошетката низ прекрасниот замок следува факултативна посета, причината за Вашето патување, градот Ватенс (Wattens) и посета на Кристалниот свет на Сваровски. Неверојатен бајковит свет на кристалите со градини кои никого не го оставаат рамнодушен. Пред две децении, брендот „Сваровски“ беше познат по колекционерските фигури и фустани со 10.000 кристали во кој Мерлин Монро во 1962 година му ја пееше роденденската песна на претседателот на САД, Џон Кенеди. Денес „Сваровски“ е водечки светски произведувач на брусени кристали и има 2.200 продавници ширум светот, а нивните кристали ги красат и креациите со потпис Армани. Зелениот брег во облик на глава со очи од кристали и водопадот кој излегува од уста е „чувар“ на капијата на Сваровски музејот во австрискиот алпски град Ватенс. Уникатна капија за влез во фантастичниот и уникатен кристален свет. Можност за купување накит од Swarovski кристалите по фабрички цени во продажниот бутик. Во договорено време, заминување за Македонија. Ноќно возење преку Хрватска и Србија со кратки попатни одмори и спроведување на царински формалности.

5 ден (30.04.2019 – вторник) | Скопје

Пристигнување во Скопје во пладневните часови.

ПРОМОТИВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 175 € (10.850 МКД)

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 190 € (11.780 МКД)

Цената на аранжманот вклучува:

 • Превоз со туристички автобус на наведените релации (клима / греење, аудио – видео опрема);
 • 2 ноќевања со појадок во  Хотел 3*, во регионот на Инсбрук;
 • Пратител од агенцијата за време на целото патување;
 • Организација и реализација на програмата;

Цената на аранжманот не вклучува:

 • Влезници за музеите и други туристички објекти;
 • Факултативните излети: (минимум 30 пријавени лица за секој од понудените излети);
 • Кнежевство Лихтенштајн (вклучува превоз и услуги на пратителот) – 30 €;
 • Замок Амбрас -(вклучува превоз, влезница за замокот, услуги на локален водич на англиски јазик) – 20 €;
 • Кристалниот свет на Swarovski– (вклучува превоз, влезница за посета на Светот на кристалите и услуги на пратителот) – 30 €;
 • Останати неспоменати услуги;
 • Индивидуални трошоци;
 • Патничко осигурување;

ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ: 70 €

Цена за факултативи на лице место:

 • Кнежевство Лихтенштајн(вклучува превоз и услуги на пратителот) – 35 €;
 • Замок Амбрас -(вклучува превоз, влезница за замокот, услуги на локален водич на англиски јазик) – 23 €;
 • Кристалниот свет на Swarovski– (вклучува превоз, влезница за посета на Светот на кристалите и услуги на пратителот) – 35 €;

Општи напомени:

 • Резервација се прави со уплата на 30% од вкупниот износ на аранжманот;
 • Целосна уплата на аранжманот е 15 дена пред почетокот на истиот;
 • Цените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд;
 • За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 45 патника;
 • За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот;
 • Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цената на превозот или хотелот;
 • Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот;
 • Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите;
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата;
 • Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата;
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

Задолжително пријавување за факултативите до 20.03.2019 и минимум пријавени патници за реализација: 30

За оваа програма важат општите услови за патување на СКТМ и Т.А.Импала Травел