БУДВА – ДУБРОВНИК – ОСТРОГ - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

БУДВА – ДУБРОВНИК – ОСТРОГ

БУДВА

26.04.2019 - 28.04.2019

Будва е приморски град во Црна Гора. Градот е центар на општината Будва и има околу 10.000 жители. Брегот околу Будва, наречен Будванска ривиера е центарот на туризмот во Црна Гора и е добро познат по неговите песочни плажи, богат ноќен живот и прекрасни градби во стилот на средоземноморската архитектура.

Туристичката содржина на ова летувалиште е збогатено со традиционални културни, забавни и модни манифестации. Преубавиот стар град, опкружен со ѕидини, храбро зачекорил во морето. Тесните, со камен поплочени улици се слеваат во преубавите малечки градски плоштади.

ЦЕНА 75€/4.650мкд

1 ден: 25.04.2019 год. Четврток

Состанок на групата во 22:30 часот на Дрво Декор, тргнување во 23 часот. Патот води преку Косово и Албанија по новиот автопат. Ноќно возење со попатни паузи.

2 ден: 26.04.2019 год. Петок

Утринско пристигнување во најлуксузното летувалиште на Јадранот, (можност за фотографирање и уживање во прекрасната панорама на Св. Стефан-едно од најмонденските остров-летувалишта на Јадранското море). Малку релаксација на оваа плажа. Сместување во вила Монте Рио. Попладнето слободно време за прошетка по кејот на познатата Словенска плажа, со посета на стариот град, цитаделата, бројните кафулиња и ресторани.

Можност за попладневна факултативна екскурзија со бродче.

Вечерта препорачуваме посета на некој од ноќните клубови.

Ноќевање

3 ден: 27.04.2019 год. Сабота

Појадок. Можност за факултативна целодневна посета на Дубровник. Патувањето се одвива преку Тиват со траект до Дубровник. Градот каде се снимаа дел од сцените на познатата серија “Game of Thrones“. Денес е под светската културна заштита на УНЕСКО и е несомнено една од најубавите светски дестинации за посета. Раглед и прошетка на стариот дел на градот; Плаца, Онофриевата чешма, Орландовиот Столб, Градскиот ѕвонарник, црквата Св.Влах, Дубровачката катедрала… Овој град плени со својата убавина и шарм, вреди да се посети. Враќање во Будва.

Ноќевање.

4 ден: 28.04.2019 год. Недела

Појадок. Одјавување и заминување кон Манастирот Св. Василие Острошки сместен во височините на планината Острошка греда во близина на Даниловград (основан од Митрополит Василије-светец и чудотворец во 17-от век). Слободно време за негово разгледување. Попладне поаѓање за Македонија со попатни одмори. Пристигнување во доцните вечерни часови.

Во цената на аранжманот  е вклучено:

 • Aвтобуски превоз на дадената релација
 • 2 ноќевање со појадок во Вила Рио, Будва
 • Oрганизација и придружник на патувањето
 • Посета на Острошкиот манастир
 • Попатна посетна на Св.Стефан

Во цената на аранжманот Будва не е вклучено:

 • Факултативна посета на Дубровник 15€ (доплата на лице место)
 • Факултативно возење со бродче 10€ (доплата на лице место)
 • Туристичка такса во Будва 1,5 € по лице на ден
 • Превоз од Долниот до Горниот манастир Острог – 3€ (доплата на лице место)
 • Туристичка такса во Манастир Осторг 1€
 • Влезници по музеите и културно историските споменици
 • Задолжително патничко и здравствено осигурување

Напомена:

 • За реализација на аранжманот минимум 40 патника
 • За овој аранжман важат Општите Услови на Патување на Т.А. Импала Травел и СКТМ
 • Организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програма
 • Цените се изразени во евра за уплата исклучиво во денари по курс 1€=62мкд