Порто и Лисабон - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Порто и Лисабон

ПОРТО и ЛИСАБОН

(сигурна реализација)

Порто – Втор град по големина во Португалија, лоциран во северниот дел, град кој полека но сигурно го зазема своето место на еден од најпосетените туристички градови во Европа. Познат по виното, кое што го носи истото име, како и по својата историја, туристичките атракции и бројните кафулиња, ноќните клубови, кои го прават градот вибрантен. Лисабон – Главен и најголем град во Португалија, кој совршено ја отсликува португалската култура, комбинација од модерна култура која сепак го задржува своето кулутрно наследство и традиција: Плоштадот Маркиз де Помбала, авенија на Слободата, централниот Плоштад Росио, срцето на Лисабон, познат уште како и плоштад Педро IV, Плоштадот Рестауредорес со споменикот, кој е симбол на ослободувањето на Португалија од шпанската власт, Плоштадот Комерцио, Кулата Белем и Манастирот на Св.Жероним, кои преставуваат светско културно наследство под заштита на УНЕСКО.

 Авион – 7 дена / 6 ноќевања

1.ден 15.Април          Скопје – Истанбул

Состанок на аеродромот во Скопје во 07:30часот. Полетување за Истанбул во 90:20 часот. Слетување во Истанбул во 11:55 часот (по локално време). Разглед на градот: Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашина џамија, Патријаршијата, Сулејманија, Фатих џамија… Трансфер до хотел, сместување.Слбодно време. Ноќевање.

2.ден  16.Април         Истанбул – Порто

Појадок. Трансфер од хотел до аеродром во Истанбул. Летот за Порто е во 11:55 часот. Слетување на аеродромот во Порто во 14:50 часот (по локално време). Трансфер до хотел, сместување. Слободна вечер за прошетка низ Порто. Ноќевање.

3.ден  17.Април         Порто

Појадок. По појадокот заминуваме за разглед на Порто. Втор град по големина во Португалија, лоциран во северниот дел, град кој полека но сигурно го зазема своето место на еден од најпосетените туристички градови во Европа. Познат по виното, кое што го носи истото име, како и по својата историја, туристичките атракции и бројните кафулиња, ноќните клубови, кои го прават градот вибрантен. Посета на најстариот кварт Рибериа, кој е светско наследство под заштита на УНЕСКО, лоциран на ридот на градот, со поглед кон реката Дуро, посета на црквата Сан Франциско од 14 век која е главна атракција изградена во готички стил со позлатени резби, Авенијата Алиадос,  Палатата Бурзе , прекрасен неокласичен споменик (изграден од 1842 до 1910 година)…ФАКУЛТАТИВНА посета на локална винарија и дегустација на познатото португалско вино. Ноќевање.

4.ден  18.Април          Порто – Лисабон

Појадок. По појадокот одјвување од хотел  и заминување кон Лисабон. Организиран трансфер до Лисабон со попатна посета на Фатима и Куимбра. Иако во минатото Фатима преставувала село, денес е важен центар на аџилак на католишките верници  Името го добива по муслиманската принцеза Фатима, која што била грабната од христијанските сили и христијанизирана на сила. Коимбра, четвртиот најголем урбан ценатар во Португаилја (по Лисабон, Порто и Брера), кој се протега долж реката Мондего. Покрај големиот број на историски знаменитости од посебно значење е Универзитетот Коимбра, најстарата академска институција во Португалија, основана во 1290. година, во минатото имал и свој сопствен суд и затвор за студенти и професори кој се наоѓал под библиотеката. Пристигнување во Лисабон. Сместување во хотел. Ноќевање.

5.ден  19.Април          Лисабон – Парк на нации

Појадок. По појадокот разглед на главниот и најголемиот град на Португалија, кој совршено ја отсликува португалската култура, комбинација од модерна култура која сепак го задржува своето кулутрно наследство и традиција. Разглед на Плоштадот Маркиз де Помбала, авенија на Слободата, централниот Плоштад Росио, срцето на Лисабон, познат уште како и плоштад Педро IV,  Плоштадот Рестауредорес со споменикот, кој е симбол на ослободувањето на Португалија од шпанската власт,  Плоштадот Комерцио, Кулата Белем и Манасторот на Св.Жероним, кои преставуваат светско културно наследство под заштита на УНЕСКО. Разгледот продолжува со прошетка во квартот Парк на нациите, лоциран во источниот дел на градот изграден за потребите на ЕXPO ’98 последната најголема светска изложба во 20ти век, денес преставува футуристички архитектонски комплекс. Тоа е Комбинација на многубројни излошбени простори , привлецни шеталишта, најголемиот океанографски музеј, продавници и ресторани. Можност за возење со жичарата која овозможува спектакуларна глетка кон најдолгиот мост во Европа 17км ,,Васко де Гама”. Во попладневните часови препорачуваме прошетка во квартот Алфама. Тој преставува најстариот кварт во Лисабон и единствениот поштеден од катастрофалниот земјотрес во 1755, налик на прекрасен лавиринт со тесни калдрмени улици. Можност за возење со стариот трамвај до Катедралата и Замокот од каде ќе уживате во незаборавен поглед на централниот дел на Лисабон. Можност за посета на ресторан со традиционална португалска музика- Фадо. Ноќевање.

6.ден 20.Април          ЛИСАБОН – СИНТРА – КАБО де РОКА – КАШКАИШ – ЕСТОРИЛ

Појадок. По појадокот организиран целодневен факултативен излет на околината на Лисабон. Прошетка до Синтра, кој поради својата пријатна клима во минатото преставувала летна резиденција на кралското семејство, истиот во 1955г. УНЕСКО го прогласува за културно светско наследство. Патувањето продолжува кон Кабо де Рока, кое е  најзападната точка на континентална Европа. Неговите координати се впишани на камен, сместен на ‘рт длабоко во Атлантикот. Продожуваме кон Кашкаиш, шармантно гратче лоцирано на брегот на океанот, поврзано со Есторил, денес двата преставуваат монденски летувалишта познати по своите песочни плажи. Враќање во Лисабон. Можност за посета на шопинг центар. Ноќевање

7.ден  21.Април Лисабон – Истанбул – Скопје

Појадок. По  појадокот одјавување од хотел и организиран трансфер до аеродром. Полетување за Скопје во 11:25 часот. Пристигнување во Скопје во 20:00 часот.

ЦЕНА за уплата до 29.02.2020

699 eур ( 43.340 мкд)

ЦЕНА на аранжманот  779  eур (48.300 мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Авио билет на релација Скопје – Истанбул – Порто / Лисабон – Истанбул – Скопје

со авиокомпанијата Turkish Airlines

 • Чекирано парче багаж (куфер) до 40кг и рачен багаж до 8кг
 • 1 ноќевање со вклучен појадок во хотел 3* во Истанбул
 • 2 ноќевања со вклучен појадок во хотел 3* во Порто
 • 3 ноќевања со вклучен појадок во хотел 3* во Лисабон
 • Трансфери на релација аеродром – хотел – аеродром во Истанбул и Лисабон
 • Трансфер на релација Порто – Лисабон
 • Разглед на градовите Истанбул, Порто и Лисабон
 • Посета на градовите Фатима и Коимбра
 • Лиценциран придружник за време на целото патување
 • Целосна реализација и организација на патувањето

 Во цената на аранжанот НЕ е вклучено:

 • Аеродромски такси 150еур (9300 мкд)
 • Факултативен излет на околината на Лисабон (Синтра, Кабо де Рока, Кашкаиш Есторил) со вклучена влезница за палатата Пена – 85 еур
 • Факултативна посета на винарија со дегустација на 2 (две) вина _____€
 • Туристичка такса – 20еур (се плаќа во агенција)
 • Влезници во музеи и културно историски споменици
 • Карти за локален превоз (метро,Hop-on Hop-off)
 • Патничко- здраствено осигурување (задолжително, информација во агенција)

НАПОМЕНА:

 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на Т.А. Импала Травел
 • За реализација на аранжманот е потребен минимум од 25 патници
 • За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 20 особи.
 • За факултативните излети задолжително е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот како би се направиле навремени резервации !
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши во денарска противвредност по курс 1 евро=62 денари
 • Организаторот на патувањето го задржува правото, да ја промени цената на аранжманот, доколку не се оствари минималниот број на патници
  Oрганизаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот да ја промени и цената на аранжманот.
  Организаторот го задржува правото  за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.

*** Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето ***

Саатници на летовите:

TK1004    WE 15APR  SKPIST    0920 1155  

TK1451    TH 16APR  ISTOPO    0815 1110  

TK1756    TU 21APR  LISIST       1125 1805  

TK1005    TU 21APR  ISTSKP      1930 2000