Балтички земји - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Балтички земји

БАЛТИЧКИ ЗЕМЈИ 

Трите балтички држави Естонија, Летонија, Литванија

Балтичките држави, геополитички термин кој се користи за групирање на трите суверени држави во Северна Европа на источниот брег на Балтичкото Море: Естонија, Летонија и Литванија.

Талин –  главниот град на Естонија, бидете подготвени за убавините на средновековниот Талин Стар град, да талкате по улиците на Каламаја наредени со дрвени куќи, да се восхитувате на уметноста на 300-годишниот Кадриорг парк …

Рига – најголемата метропола на Балтикот и главниот град на Летонија, важен културен, научен, историски, финансиски и политички центар на целиот Балтик… архитектура, историски знаменитости, културно наследство, паркови, извонреден ноќен живот, целовечерни фестивали – ова се само неколку зборови кои го опишуваат овој жив европски град.

Вилнус – главниот град на Литванија, познат по својата барокна архитектура, особено во средновековниот Стар град. Но, зградите, во оваа област, ги одразуваат различните стилови и епохи, од неокласичната катедрала Вилниус до готската црква Св. Ана. Портата на Зората од 16 век, која содржи храм со света икона на Дева Марија, некогаш го чувала влезот во оригиналниот град…

Авион 7 дена / 6 ноќевања

Ден 1    16.04.2020  Скопје – Истанбул –  Талин

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во  07:30 часот. Лет за Истанбул во 09:20 часот со Turkish airlines. Слетување на аеродромот во Истанбул во 11:55 часот. Летот за Талин е во 14:35 часот (по локално време). Слетување на аеродромот во Талин во 17:50 часот. Заминување на организиран разглед на градот: посета на Toompea (Тумпеа – катедрала Хил), рид во централниот дел на Талин во форма на триаголник кој има површина од 7 хектари, денес е центар на владата на Естонија и парламентот. Тумпеа е дел од Светското наследство на УНЕСКО. Потоа посета на Старото јадро – некогашен пазар а денес пешачка зона на Талин каде се наоѓа катедралата Св.Никола, Руската црква Александар Невски и палатата Кадриорг – изградена за Руската кралица Катерина Прва од Петар Велики по Големата северна војна. Трансфер до хотел. Слободно време. Ноќевање.

Ден 2           17.04.2020  Талин – Хелсинки – Талин

Појадок. Целодневен факултативен излет до Хелсинки со брод и автобус, оддалечен од Талин 80км. Пристигнување во Хелскинки и разглед на прекрасната финска престолнина, која по големиот пораз од 1808 година е обновен во класичен стил: Плоштадот на Сенатот кој претставува архитектура на Карл Лудвиг Енгел како се сместени политичките, верските, научните и комерцијалните објеки на Хелсинки, Финска. Плоштадот на Сенатот и неговата околина го сочинуваат најстариот дел од централниот дел на Хелсинки. Тоа се: Протестантската катедрала, зградата на Универзитетот и Владата, Пазарот на пијалоци, руската Успенска црква, Парламентот, паркот Жан Сибелиус, концертната сала Финландиа, олимпискиот стадион, Лутеранската црква- подземна црква позната како црквата во камен, ремек дела на финската архитектура. Слободно време. Враќање со брод за Талин.  Слободно време. Ноќевање.

Ден 3   18.04.2020           Талин – Рига

Појадок. Слободно време до поаѓање во 12:00 часот. Трансфер со автобус од Талин до Рига – најголем Балтички град, престолнина и главно пристаниште на Летонија.  Пристигнување околу 16:30 часот и разглед на градот: Рига, главен град на Лeтонија, поставен на Балтичкото Море на устието на реката Даугава. Се смета за културен центар и е дом на многу музеи и концертни сали. Градот е познат по своите дрвени градби, модерна архитектура и средновековниот Стар град. Стариот град, пешачка зона, со многу продавници и ресторани и раздвижениот плоштад Ливу, со барови и ноќни клубови. Разглед на Рига: за време на панорамскиот разглед ќе уживаме во градските паркови, Бастион Хил, Барутната кула, Летонскиот народен театар, Музејот за ликовни уметности, …. ќе го посетиме шармантниот кварт со убави уметнички куќи, споменикот на слободата, Летонскиот универзитет, Руска православна црква, Домот на опера, брегот на реката Даугава и мостовите кои го поврзуваат градот. Продолжуваме кон Стариот град, шетаме по калдрмести улици за да ги видиме најубавите стари градски споменици:  замокот Рига, катедралниот плоштад, катедралата Св. Јаков, црквата Св. Петра, големата и мала еснафска сала, триото на историски градби, познати од локалните жители како Три браќа, стариот градски плоштад каде што се наоѓа познатиот симбол на Рига – Домот на црните глави. Сместување во хотел. Слободно време. Ноќевање.

Ден 4             19.04.2020           Рига –   Рундал

Појадок.  ФАКУЛТАТИВНА посета на палатата Рундал, изградена во средината на 18 век во барок и рококо стил како резиденција на војводата од Курдландија. Ќе бидете импресионирани од автентичната убавина на Златната сала, Белата сала, приватниот кварт на војводата  Јохан Ернст Бирон од Курландија. Ентериерите се украсени со автентичен мебел од 18 век, слики и порцелан. За да ги комплетирате Вашите впечатоци,  предлагаме пријатна прошетка во прекрасниот парк во француски стил. Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 5             20.04.2020 Рига  –  Вилнус

Појадок. Поаѓање  за Вилнус (во 08:30 часот), престолнината на Литванија која лежи на реките Вилна и Нерис на 20км од белоруската граница. Пристигнување во Вилнус  околу 12:30-13:00 часот.  Пешачки и автобуски разглед (околу 3 часа) на историскиот центар на Вилнус кој е дел од светското културно наследство: Староградскиот плоштад со катедралата од 18 век, црквата Св.Ана, црквата Св.Петар и Павле, универзитетската кула, кралската палата…. Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности.  Ноќевање.

Ден 6            21.04.2020           Вилнус – Тракај (Тракајски замок) – Вилнус

Појадок. Факултативна посета со автобус на Тракаиски замок. Тракај е град во југоисточна Литванија, западно од главниот град Вилнус. Дел од историскиот национален парк Тракај, замокот Остров Тракај е тврдина од 14 век во средината на езерото Галве изграден за големиот војвода и основач на Вилнус – Гедиминас. Некогашен дом на големите војводи во Литванија, а денес е историски музеј Тракај, со археолошки предмети, монети и занаети. На јужниот брег на езерото се наоѓаат камени урнатини од Замокот на полуостровот Тракај. Тоа е единствениот историски национален парк во Европа. Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 7            22.04.2020           Вилнус – Истанбул – Скопје

Појадок. Трансфер до аеродромот во 09:30часот.  Летот за Истанбул е во 11:40 часот. Пристигнување во Истанбул во 14:30 часот. Полетување за Скопје во 19:30 часот (по локално време). Слетување на аеродромот во Скопје во 20:00 часот.

Цена на аранжманот: 599€

за резервации до  21.02.2020

Редовна цена на аранжманот: 679€

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Авионски превоз Скопје – Истанбул –– Талин / Вилнус – Истанбул – Скопје со Turkish airlines
 • Кабински багаж до 8кг, чекиран багаж – куфер до 30кг
 • Трансфери според програмата
 • 1 ноќевање со појадок во Истанбул во хотел 3*
 • 2 ноќевања со појадок во Талин во хотел Olav 4*  https://olav.ee/ 
 • 2 ноќевање со појадок во Рига во хотел Rixwell Old Riga Palace 4* https://www.rixwell.com/en/hotels/rixwell-old-riga-palace-hotel
 • 2 ноќевања со појадок во Вилнус во хотел Comfort LT 3*+ https://comforthotel.lt/hotel-vilnius/  
 • Разгледи според програмата со локален водич на англиски јазик
 • Лиценциран придружник за време на целото патување
 • Целосна реализација и организација на патувањето

Во цената на аранжманот НЕ е вклучено:

 • Аеродромски такси во износ од 180еур (11.160мкд)
 • Факултативен излет до Хелсинки – 110еур (пријавување во агенција задолжително)
 • Доплата за еднокреветна соба 150еур (9.300мкд).
 • Влезници во музеи и културно историски споменици
 • Факултативна посета на палатата Рундал и парковите: 50€ (пријавување во агенција при резервација)
 • Факултативна посета Траkајскиот замок: 50€ (пријавување во агенција при резервација)
 • Карти за локален јавен превоз
 • Патничко- здраствено осигурување (задолжително, информација во агенција)
 • Сите неспоменати услуги

НАПОМЕНА:

 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на Т.А. Импала Травел
 • За реализација на аранжманот е потребен минимум од 20 патници
 • За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 15 особи. За факултативните излети задолжително е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот како би се направиле навремени резервации
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши во денарска противвредност по курс 1 евро=62 денари
 • За резервација потребна е уплата од минимум 30% од основната сума и истиот износ е нерефундабилен !
 • Комплетна доплата на аранжманот е до 14 дена пред поаѓање !
 • Организаторот на патувањето го задржува правото, да ја промени цената на аранжманот, доколку не се оствари минималниот број на патници
 • Oрганизаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот да ја промени и цената на аранжманот.
 • Организаторот го задржува правото  за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.

 *** Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето ***