+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Ruskovets 4* – 2021

ХОТЕЛ РУСКОВЕЦ 4* – ДОБРИНИШТЕ

Ruskovets Thermal SPA & Ski Resort е модерен хотелски комплекс лоциран во с. Добриниште, на само 6 km од Банско. Сместен е на падините на Пирин планина, во преубаво зелено опкружување, со специфичен архитектонски изглед и Спа центар со термална вода од сопствен извор. Бежичниот интернет е достапен на целата површина на хотелот.

Сите сместувачки единици се климатизирани и опремени со ТВ, фрижидер и ел. бокал, балкон, а вилите со тераси со панорамски поглед на планината, камин и загреана ски остава. Бесплатен паркинг е достапен за гостите на хотелот.

Спа центар нуди внатрешни базени, сауна, парна бања, kneipp клупа и теретана. На надворешната панорамска тераса се и 2 надворешни џакузија со лежалки и чадори. Во понуда се и јапонската масажа и терапии, со доплата.

Ruskovets Thermal SPA & Ski Resort нуди анимација за најмладите, детско игралиште и детски клуб. Во ресторанот се достапни и столчињата за најмладите. Ресторанот нуди јадења од еко производи од регионот, а специјалните диетални менија се достапни на барање.

Хотелот нуди ски остава и бесплатен трансфер до ски лифтот во Банско и Добриниште.

Цени до 11.04.2021

Цените се во € за 1 ноќ за апартман или вила (со минимум 2 или 3 ноќевања)

хотел
сместување во капацитет /легла 07.02–06.03.2021 07.03-11.04.2021
Апартман Јуниор 2 редовни + 1 доп. 109 € 97 €
Апартман Сениор 4 редовни + 1 доп. 178 € 160 €
вили
Комфорт со 1 спална 2 редовни + 1 доп. 132 € 117 €
Комфорт фамили 4 редовни + 1 доп. 190 € 170 €
Комфорт фамили лукс 4 редовни + 1 доп. 235 € 209 €

Цените се во €, се плаќа во денари 1 € = 62 денари

Во цената Е вклучено:
–  Сместување во избраниот вид соба
–  Појадок и вечера
–  Користење минерален базен во затворен простор, со температура на водата 30 степени.
–  Детски минерален базен во затворен простор, со температура на водата 33 степени.
–  Користење СПА област – парна бања со арома и сол, сауна и топла клупа
–  Користење детско игралиште со аниматор од 09:00 до 18:00 часот
–  Клима
–  Мини сеф во собите
–  Фитнес центар со опрема: техно теретана
–  Трансфер до ски областа Банско / според распоред /
–  Топла гардероба за ски опрема во хотелскиот дел.
–  Секоја вила има шкафче за ски опрема
–  Безжичен интернет во целиот комплекс
–  Бесплатен паркинг. Секоја вила има сопствен паркинг простор
–  ДДВ

Во цената НЕ Е вклучено:
–  Туристичка такса 0,51 €, по турист на ден (се плаќа во хотелот) – задолжително
–  Превоз
–  Патничко осигурување
–  Пијалок за време на оброците ( освен понудата од хотелот )
–  Доплата за користење џакузи на отворено со минерална вода  15 € / час (до 5 лица)
–  Доплата за камин (во сите видови вили) – 8 € за едно полнење.

Доплата за вечера, за лице на дополнително легло
–  Вечера – возрасен 15 €
–  Вечера дете 4-13.99 г. 8 €

Доплата за деца за полупансион
–  Второ дете од 0 -3,99 години сместено во бебешко креветче во сите соби 5 €
–  Второ дете от 4 -13.99 г. сместено на дополнително легло во сите соби 18 €
–  5-ти возрасен во вили Комфор, (кревет за повлекување) 50% од цената за возрасен на редовно легло

Информации

Политика на откажување резервација:
-За откажување или промена на резервацијата до 7 дена пред датумот – нема казна
– За откажување или промена на резервацијата помалку од 7 дена пред датумот на сместување 1 ноќ
– Во случај на скратување или одложување на престојот помалку од 7 дена пред датумот на сместување, 1 ноќ
– Откажувањата или промените во резервацијата се бара во писмена форма и мора да бидат потврдени во писмена форма од хотелот.

Ковид 19
Во заедничките простории на хотелот, рестораните и баровите на територијата на комплексот, ќе се почитува растојанието помеѓу вработените и гостите од 1,5 до 2 м.
На пример, масите во рестораните ќе се сервираат само откако клиентите ќе ги ослободат.
Бројот на гости кои ги посетуваат рестораните ќе биде ограничен со намалување на капацитетот на местата во рестораните и зголемување на растојанието помеѓу масите за околу 1,5 м. помеѓу нив.
Работното време на рестораните и баровите ке се прилагоди со цел да се обезбеди доволно време и простор за гостите да бидат послужени.
Членовите на персоналот ќе бидат распоредени на фиксни смени, така што истите луѓе работат и со тоа ќе ја ограничат можноста за инфекција.
Мерките за дезинфекција и хигиена ќе бидат значително зголемени. Повеќе диспензери за дезинфекција ќе бидат инсталирани на сите важни точки на хотелот, така што гостите и вработените можат да ги дезинфицираат рацете во секое време. Тоа се, на пример, ресторани и барови, спортски терени, лоби на хотелот и многу повеќе.
Во однос на чистењето на просториите, ќе се воведат нови методи за чистење за да се обезбеди најдобра можна заштита од вируси. Сите соби ќе бидат темелно исчистени пред да пристигнат гостите и секогаш кога ќе ја напуштите просторијата, ќе се применуваат истите протоколи за интензивно длабоко чистење. Бањите, мебелот во просториите, садовите, апаратите, далечинските управувачи за телевизори и климатизери и слично ќе се чистат особено внимателно и прецизно.
Местата за самопослужување, како што се бифе, ќе се сведат на минимум. Каде што е можно, храна и пијалоци ќе им се сервираат на гостите од страна на персоналот кој носи заштитна опрема.
Хотелот го задржува правото да ги менува цените за време на државните празници и специјалните понуди.

Сместување

Апартманите се наоѓаат во хотелската зграда, а вилите се надвор од хотелската зграда и се самостојни.

Вила Комфорт Фемили / 4 возрасни + 2 деца /: 

131 м2
Луксузна вил), тип мезонет, лоцирана на околу 30 метри од главната хотелска зграда;
Панорамска тераса на планината;
Пространа дневна соба со трпезарија и кујна;
Две спални, една со брачен кревет, а другата со два разделени кревети;
Голема тераса во дневната соба и балкун на вториот кат;
Две бањи со туш и тоалети, еден на првиот, а другиот на вториот кат;
Клима уред, сателитска ТВ, термо котел, мини бар, телефон и мини сеф.
Сопствена топла гардероба за сушење на ски чизми;
Покриен паркинг за вилата;
Безжичен интернет

Вилата е со вкупна површина од 131м2. На 2 спрата, максимум за 6 гости / 4 возрасни и две деца/.
На прво ниво се наоѓа хол со камин, софа, кујна (комплет опремена)и трпезарија за 4 возрасни и едно или две деца. Преку големите стаклени витрини влегуваат щедра светлина, откођето излегува кон просторна тераса и зелена морава. Има кабелска телевизија и безжичен интернет, тоалет.
На вториот спрат, две спални + тоалет.
На втората спрат има тераса со прекрасен поглед кон планината.
Секоја вила има скалд за ски и сушална за ски чевли.
Климатизацијата во вилите е со помош на термопумпа “воздух-воздух”, која овозможува да се постави најсоодветна температура како во зима така и во лето.
Не е дозволено сместување со домашни миленици.

Вила КОМФОРТ со една спална / 2 + 1 /:

Површина 98 м2
Вила, на не повеќе од 30 м. од хотелот;
Трпезарија со кујна, (опремена), камин, дневна со кабелска телевизија, интернет, минибар
Една спална соба,(може да биде со брачен кревет или со два разделени кревети)
Тераса во спалната соба;
Во вилата има два тоалети со када, туш кабина;
Клима, сателитска телевизија, мини бар, телефон и мини сеф.
Топол салон за сушење на ски обувки;
Безжичен интернет

Максимално сместување 2 возрасни и 1 дете на дополнително легло, кое се наоѓа во дневна.
Во овој тип вила Е дозволено сместување надомашни миленици.
Со доплата по 12/ на ден за домашен љубимец  до 8 кг.
Не е дозволено сместување на поголеми домашни миленици.

Апартман Сениор / 4 + 1 /:

80 м2;
Во хотелската зграда, погоден за 4 возрасни + 1 дете на регуларни легла;
Дневна соба со кујна, (комплет опремена); трпезариска маса и кауч;
Две спални, од кои една е со брачен , другата – со две разделени легла;
Тераса;
Две бањи со туш кабини и тоалети, фен, бањарка…… ;
Клима, сателитска телевизија, мини бар, телефон и мини сеф.
Безжичен интернет

Апартаментите се погодни за до 5 гости.
Не е дозволено сместување со домашни миленици.

Апартман Јуниор / 2 + 1 /:

60 м2;
Се наоѓа во главната хотелска зграда и е погодна за две возрасни лица и едно дете;
Дневна соба со трпезарија и кујна
Една спална соба со голем брачен кревет или два посебни кревети;
Тераса;
Бања со туш и тоалет, фен, бањарки ;
Клима уред, сателитска ТВ, термо котел, мини бар, телефон и мини сеф.
Безжичен интернет

Апартаментите се погодни за до 2+1 гости .
Домашни миленици не се дозволени/

Хотелски содржини

Добриниште е познат по својата минерална вода.
Во местото и околу него има 17 минерални извори со температура на водата од 30 до 43 степени.
Хотел “Русковец” 4 * е лоциран во познатото со минералната вода одморалиште Добриниште.
Гостите можат да избираат пливање и релаксација во СПА центарот или екскурзија во регионот.
Предност на комплексот се:
внатрешниот минерал базен со природна температура на водата / димензии 10/15м.,
внатрешен детски базен,
широка тераса со 2 џакузи и лежалки,
удобни апартмани и вили,
бесплатна детска зона,
ресторани:
Ресторан „Лавандер“ (130 места)
Ресторан „Ил Форно“ (25 места)
Лоби бар „Русковец“
Ноќен клуб „Виолет“
можност за спорт,
масажа,
велнес програми за убавина и здравје.
Го препорачуваме за семеен одмор, за надополнување на викендот, за спортски активности или СПА терапии.
Комплексот е од затворен тип, има чуварска служба активна деноноќно.
Се состои од четирикатна зграда со комфорни апартмани / 22 стандардни и 11 супериор апартмани, 42 вили.
Добриниште – Банско 8 км.

СПА
СПА центарот се наоѓа во главната зграда на хотелот и вклучува топол затворен минерален базен со димензии 10 / 15м. за возрасни, затворен детски минерален базен со температура на водата од 30 до 36 степени.
Базените се опремени со воздушни и хидромасажни единици.
Топли објекти се наоѓаат на I кат, во близина на базенот: 2 сауни, парна бања……
Панорамска тераса има дрвени джакузи со топла минерална вода.
Гостите имаат соблекувални со тушеви и крпи.
Родителите се целосно одговорни за своите деца.
На деца под 12 г. возраст без возрасни лица во базенот и спа објектите НЕ Е дозволено.

Комплексот зафаќа површина од 20 000 м2

Политики на Ruskovets

14;00
11;00