Загреб - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Загреб

Нова Година 2020 во Загреб

Како прогласен за најубаво украсен град за Нова година 2019, Загреб е град кој успева на посетителите да им го одземе здивот со божиќната магична атмосфера. Израснал од две населби на два соседни рида (Градец и Каптол) кои го сочинуваат јадрото на денешен Загреб. Градот денес е главен град на Хрватска и претставува нејзин културен, административен и научен центар.

29.12.2019 Скопје – Куманово Загреб

Поаѓање за Загреб од Скопје на паркингот спроти хотел „Холидеј Ин“ во 23:00ч. Поаѓање од Куманово (бензинска Макпетрол 23:40ч.) Ноќно возење преку Србија со запирање за царински формалности и попатни паузи.

 

30.12.2019 Загреб

Пристигнување во Загреб во претпладневните часови. Панорамски разглед на градот со автобус: Марков Трг место кадешто е седиштето на Владата на Хрватска, кулата Лотршчак, Долац-пазарот на отворено и главната Катедрала. Сместување во хотел. Слободно време за прошетки и индивидуални активности. Можност за шопинг во еден од најголемите шопинг центри во Загреб – Арена Центар, кој е во непосредна близина на хотелот и загребската Арена. Враќање во хотел. Ноќевање.

 

31.12.2019 Загреб

Појадок. Рекреативна прошетка по долината на реката Сава до прекрасното загребско езеро Јарун, по чие име е добиено истоимената област во Загреб. Во склоп на езерото се наоѓа – стаза за веслање (долга 2 километри) и две помали рекративни езера (Големо и Мало Езеро). Освен рекреативни активности, овде се одржуваат веслачки и едриличарски регати, натпревар со кајаци и кану на мирна вода, пливачки маратони, атлетски трки. На брегот на езерото има повеќе ноќни клубови кои ќе ви овозможат целосно да го почувствувате ноќниот живот во Загреб. Во склоп на рекреативниот центар има повеќе мали островчиња- остров на љубовта, Остров на веслачите, Остров на хрватската младина, Остров на дивината… Враќање во хотел и подготовка за дочек на најлудата ноќ во годината – Нова Година 2020. Ноќевање.

 

01.01.2020 Загреб-Ниш-Штип-Скопје

Појадок. Слободно време за индивидуални активности. Во 12ч. одјава од хотел и заминување кон Ниш (Србија). Пристигнување во Ниш во попладневните часови. Панорамски раглед на Ниш, град во јужна Србија кој располага со многу историски места: Череп кулата(19 век), Медиана (Археолошки локалитет), Казанџијско сокаче (пример за оргинална архитектура од османлискиот период), Црвени крст концентрационен логор, Бубањ (споменик на паднатите борци- југословенска Втора светска војна) и Нишката тврдина-тврдината се наоѓа во центарот на градот овде завршува панорамскиот разглед. Слободно време за индивидуални активности, пауза за кафе и ручек. Поаѓање кон Македонија. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности. Пристигнување во Скопје наредниот ден во раните утрински часови.

Цена за уплати до 20 Ноември: 130 € / 8.060 ден

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 150 € / 9.300 ден

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

  • Автобуски превоз на наведената релација
  • 2 ноќевања со појадок во Хотел 3*
  • Посета на Ниш
  • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не се вклучени следните услуги:

  • Туристичка такса – 2 евра од ден од лице
  • Патничко осигурување

НАПОМЕНА:

  • За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 40 патници
  • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА Импала Травел