Букурешт - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Букурешт

Нова Година 2020 во БУКУРЕШТ

Промо цена за уплата до 31.10.2019 –  130 евра

Цена на аранжманот  145 евра / 8.990 денари

Откривање на мистичната Трансилванија

Дали сте спремни за Нова Година 2020 во БУКУРЕШТ? Истражете ја Романија и откријте ја мистичноста на Трансилванија. Раскажете една поинаква новогодишна приказна. Одлична можност да ги посетите и доживеете замоците на Трансилванија на еден поинаков начин, покриени со снежна покривка.

28.12.2019 Сабота

Собир на групата кај Дрво декор на паркингот наспроти Хотел Холидеј Инн, во 15:00 часот. Поаѓање кон Романија во 15:30 часот, од Куманово тргнување во 16:00 часот на бензинска Макпетрол (автопат). Ноќно возење преку Бугарија до Романија.

29.12.2019 Недела

Очекувано пристигнување во утринските часови во Романија и директно се упатуваме кон замокот Трансилванија посета на Пелеш, Бран и Брашов.(задолжителна факултатива од 35 евра, 30 евра  за студентисо вклучена влезница во Пелеш, влезница во Бран не е вклучена)

ЗАМОК ПЕЛЕШ  “Кралска Палата”

Во прекрасниот планински пејзаж на Карпатите е сместена една од најдобро зачуваните Кралски палати, на постоечка средновковна патека помеѓу Трансилваниа и Влашка, изградена во Нео-ренесансен стил- грандиозната палата на замокот Пелеш. Изградена да служи како летна резиденција на првиот Романски крал, е комбинација од различни класични Европски стилови, воглавно ја следи италијанската елеганција, германската естетика и ренесансните линии. На 3,200 квадратни метри површина се простираат 30 купатила и 170 соби уредени и категоризирани по стил или по одредена светска култура, а во нив, галерии, библиотеки,канцеларии. Самиот дворец поседува една од најубавите колекции на уметност во Источна и Централна Европа составена од статуи, слики, оружје, мебел, сликано швајцарско стакло,таписерии, кинески порцелан… Преку 6,000 парчиња кои ви го одземаат здивот.

БРАН  “домот на Дракула”

Бајковитиот замок Бран, според легендарниот роман на Брам Стокер – домот на Дракула. Историски замокот прв пат е користен за одбрана против Отоманската империја, а подоцна станал место за царина на планинскиот премин помеѓу Трансилванија и Валахиа(Влашка). Владетелот и воин Влад Цепеш, никогаш не живеел во овој замок, но се верува дека во времето на контрола од Отоманската империја, поминал два дена затворен во занданите на замокот. Од 1920год. замокот станува Кралска резиденција и дом на Кралицата Мари, чија ќерка го наследила за подоцна да биде превземен од комунистичкиот режим. По новите воведени закони во 2006, Романската Влада одлучила да му додели сопствеништво на замокот на Тосканскиот принц и војвода од Австрија – Доминик Вон Хапсбург, кој по дилемата да го продаде, се одлучил да го создаде денешниот музеј – посветен на темната легенда за Дракула, митовите, интригите историјата и магијата на ова место.

БРАШОВ

По разгледот на Замокот Бран се упатуваме кон готскиот град Брашов, лоциран во централна Романија. Брашов уште се нарекува и “Градот на Саксонците” и е еден од нејзините најголеми градови опколен со јужните Карпати.

Стариот град како дел од Брашов е еден од најдобро зачуваните во цела Европа и несомнено вреден да се истражи. Фантастичната архитектура ја пренесува историјата и влијанијата од Германија, Австрија, Унгарската империја и старата комунистичка држава. Основан е од тетонските витези и развиен од Саксонците, познати ракотворци, кои ги издигнале тврдините на градот, неодамна обновени од Унеско. Градот има најмалку два влеза/ порти кои сеуште постојат. Центарот е најзабележлив по маркантната поранешна административна зграда, Casa Sfatului, плоштадот кој ја опколува како и една од најстарите куќи, Хиршер Хаус, сопствеништво на богат трговец. Во близина ќе ја посетиме и Црната Црква, за која некои тврдат дека е најголемата црква изградена во готско-ренесансен стил во Југо-Источна Европа. На нејзино место постоела друга црква уништена од Монголската инвазија во 1242год.

Слободно време за прошетка.

После прошетката се упатуваме кон хотелот во Букурешт. Сместување во вечерните часови.

Ноќевање.

30.12.2019 Понеделник

Појадок, 09:00 и се упатуваме на разглед на Букурешт со локален водич.

Плоштадот на Револуцијата

Во 10 часот одиме на разглед на Букурешт со водич. Плоштадот на Револуцијата е почетното место на нашата тура од кое се запознаваме со неизбежната богата историја на Букурешт. Овој плоштад стана светски познат кога ТВ станиците насекаде низ глобусот ги пренесоа последните моменти на власт на Николај Чаушеску. Точно тука, од својот балкон на поранешните простории на Комунистичката партија, тој сведочеше во неверување како бесната маса на луѓе се свртува против него. Протестот избега од контрола, а Чаушеску избега од него со својот хелихоптер. Плоштадот е опколен со важни знаменитости: Кралската Палата која денес е Национален Музеј на уметност, Романскиот атенеум кој е седиште на филхармонијата, Централната Универзитетска библиотека, црвената црква Крецулеску и почетокот на фамозната авенија Викторија.

Calea Victoriei

Продолжуваме со кратко возење по авенијата Calea Victoriei, најстарата и најшармантната улица, порано позната како “Големата Улица „ или „Брашов пат“ заради тоа што била дел од трговската рута која водела од Букурешт до градот Брашов, во Трансилваниа. Оваа улица е идеалната рута по која се гледаат најважните историски знаменитости и споменици на архитектурата кои го претставуваат Букурешт: Палатата ЦЕЦ, Националниот музеј на Историја, Палатата на националниот војнички круг, Музејот на уметност и секако плоштадот Викторија со своите атракции. Паралелно од нас мирно тече притоката на Дунав, реката Дамбовица. Повторно застануваме на еден од најголемите плоштади во центарот на градот, плоштадот Унири, од каде ги посетуваме Метрополитската црква- Патријаршијата, инспирирана од манастирот Куртеа де Агрес , со византиски ентериер и импозантни иконостаси, како и седиште на врховниот водач на православната Романска црква.

Куртија Веке

Слободно време за разглед на најстариот дел од градот Куртија Веке, изграден во периодот на владетелот Влад Цепеш Трети – Дракула, проширен во денес познатата шармантна област Липскани. Во историскиот дел од оваа област во кој се пронајдени докази за староседелците на Bukuresti , се верува дека подземно имал зандани во кои Влад Дракула ги чувал своите затвореници. Денес на тоа место се останати аркади, гробници, коринтска колонада и стари ѕидини како и најстарата Црква, која 2 века служела за крунисување на Романските принцови. Остатокот од областа Липскани може да се дефинира како срцето на Букурешт. Од средниот век се до 19от век била најважната комерцијална област во целиот град и пошироко. Овде најавтентично се чувствува живописниот карактер на градот, контрастите на старо и ново, на исток и запад, транзициите низ кои минува како и неговиот потенцијал.

Парламентот

Собирање на групата на договорено место и продолжување кон најголемата зграда во Европа – Палатата на Парламентот или како што порано иронично била именувана Палата на народот. 15 мин. слободно време за фотографирање со импозантното архитектурно дело.

22:00#CITY MADNESS Организирана прошетка во стариот дел на градот популарен по многубројните барови и кафулиња. Заеднички ќе посетиме повеќе барови, ноќен клуб, со организиран превоз и придружник – (Факултатива – 5 евра)

Ноќевање.

31.12.2019 Вторник

Појадок,

Околу 10 часот факултативно заминување кон Термалните Бањи  кој се наоѓаат во Северниот дел на Букурешт на само 30 км од ценарот на градот.

Дозволете си едно поинакво утро и 3 часовно целосно опуштање во Термалните Бањи.

Располага со 9 базени со термални води, 6 сауни, 4 парни бањи и 16 лизгалици на вода.Во склоп на самата бања има прекрасна ботаничка градина со преку 800.000 илјади растенија, вклучувајќи ги и 1,500 палми, многубројни орхидеи и многу други уникатни видови на растенија. Идеално место за да  избегнете од секојдневниот градски живот.

За сите останати што нема да ги посетат Термалните бањи имаат слободен ден.

Вечерна организација:

22:00 –WARM UP & FIREWORKS

Придружување на атмосферата на еден од плоштадите во Букурешт. Дочек на Нова Година 2020 Букурешт со огнено шоу.

ФАКУЛТАТИВНО ДОЧЕК ВО ДИСКОТЕКА – НОВА ГОДИНА 2020

Забава до утринските часови во популарен, локален ноќен клуб (факултатива)

4:30 – превоз назад во хотел.

Ноќевање.

01.01.2020 Среда

Доцен појадок во хотел и тргнување за Македонија околу 12 часот.

Очекувано пристигнување во Скопје, после полноќ во четврток.

Цена на аранжманот  145 евра / 8.990 денари

Промо цена за уплата до 31.10.2019 –  130евра

Аранжманот Нова Година 2020 во БУКУРЕШТ е по ЛИЦЕ и вклучува:

 • Автобуски превоз Скопје – Романија – Скопје
 • 3 Ноќевања со појадок  во ANDY HOTEL 3*

( на 5мин. одалеченост од метро станица, McDonalds, Starbucks i Subway)

 • Разглед на градот – Букурешт со водич
 • Туристичка такса
 • Пратител во текот на целото патување
 • Организација на Новогодишна Прослава на плоштад со превоз

Аранжманот Нова Година 2020 во БУКУРЕШТ не вклучува:

 • Организирана вечерна факултативна посета на стариот дел на градот со превоз и придружник – 5 евра.
 • Влезница во замокот Бран – регуларна цена 40 леи/ 9евра ; за студенти 25 леи / 5,5 евра
 • Тура Трансилванија (Посета на местото Синаиа и замокот Пелеш ,посета и разглед на градот Брашов и посета на Бран без влезница) задолжителна факултатива 35 евра факултатива; за студенти 30 евра
 • Патничко осигурување – 300 денари
 • Дочек на Нова Година во дискотека
 • Факултативна посета на Термалните бањи во Букурешт (25 евра превоз и влезница за бањите со користење на сите  простории за 3 часа.)

Напомена:

 •  За овој аранжман важат Општите услови за патување на агенциите членки на СКТМ
 •  За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници
 •  Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање
 •  Цените се дадени во евра, уплата се  врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд
 •  Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето