Златибор 23 Октомври - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Златибор 23 Октомври

ЗЛАТИБОР – 23ти Октомври

(Со посета на Сирогојно и Дрвенград)

Златибор, еден од најстарите и најубавите туристички центри во југозападна Србија, во минатото привилегија на најбогатите а денес еден од најпосетените места на Балканот, достапен за сите…

 

Прв ден: 22.10.2020

Поаѓање на групата од  Скопје во 23:00 ч. и Куманово во 23:30ч. Тргнување кон Златибор преку граничниот премин Табановце со попатни паузи.

Втор ден: 23.10.2020

Пристигнување во Златибор во утринските часови и  заминување на групата кон етно село Сирогојно. Посета на музејот на отворено и специјалната продавница за џемпери, по кои Сирогојно е познато низ светот. Околу пладне сместување во Вила Јелена, која се наоѓа во центарот на Златибор, (http://www.vilajelena-zlatibor.com/ ) во двокреветни и трокреветни соби. Слободно време за одмор и прошетка низ центарот на Златибор. Вечера во ресторанот. Ноќевање.

Трет ден: 24.10.2020

Појадок. Заминување на групата кон Дрвенград, дело на Емир Костурица кој го направил овој “град” за потребите на својот филм “Животот е чудо”. Овде може да ги пробате познатите слатки и природните сокови кои носат име на познати светски личности, како што се Новак Ѓоковиќ, Диего Марадона, Џони Деп итн. Потоа посета на изворот Бела Вода и познатата железница Шарганска Осмица. Во попладневните часови враќање во Златибор. Вечера со музика во ресторанот на хотелот. Ноќевање.

 

Четврти ден: 25.10.2020

Појадок. Слободно време за прошетка низ центарот на Златибор и пазарот за сувенири и  добро познатата златиборска пршута и кајмак. Тргнување за Македонија. Пристигнување во Македонија во вечерните часови.

 

Цена на аранжманот: 6.150 денари

 

 Цената на аранжманот вклучува:

  • Превоз со високо туристички автобус на наведената релација
  • Две ноќевања со појадок и вечера во Вила Јелена
  • Посета на Сирогојно, Дрвенград и изворот Бела Вода
  • Организација и реализација на патувањето

 

Цената на аранжманот не вклучува:

  • Влезница во музејот во Сирогојно – 150 динари ( околу 80 денари)
  • Влезница во Дрвенград 250 динари ( околу 120 денари)
  • Туристичка такса која се плаќа во хотел – 2 евра по лице за двете ноќи
  • Патничко осигурување ( за информации обратете се во агенцијата )

Напомена: За реализација на ова патување потребни се минимум 40 патници.

Деца до 6 години ГРАТИС

Деца од 6-12 години – 50% од редовна цена

*Не е потребен ПЦР тест за влез во Србија!