Сејшелски Острови - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Сејшелски Острови

Одмор на Сејшелските Острови

10 дена / 7 ноќевања

ДАТИ: 07.02.2019; 18.02.2019; 28.02.2019; 13.03.2019; 28.03.2019; 14.04.2019; 24.04.2019 

Сејшелите претставуваат архипелаг од над 150 острови распрснати низ Индискиот Океан, на околу 1500 километри источно од Африка. Островите се формирале со поделбата на Африка и Азија.
Главниот град Викторија, најмалиот главен град на светот, се наоѓа на најголемиот остров Махе. Тој истовремено е и најважниот бидејќи е политички и економски центар на Сејшелите, дом на околу 90% од локалното население. Освен дека е најголемиот од групата на Сејшелите, Махе е без сомнеж еден од најубавите острови во светот.

Како туристичка дестинација, Сејшелите се совршен избор за љубителите на романтичен одмор. Теренот е нископланински, со тропски шуми, а околу островите има многу корални гребени. Кога би се обиделе да ги собереме убавините на архипелагот на еден список, истиот би бил прилично долг. Ситниот сребрен песок се протега на лево и десно до крајот на островот. До вас се наоѓа кристално чисто и сино море. Зад вас – чудни палми, некои од нив растат буквално хоризонтално, надвиснувајќи над морето, а зад нив – живописен ридски релјеф. Дождлива сезона речиси и да нема, иако топлите и моќни дождови знаат да се појават одеднаш, но брзо поминуваат.

ПРОГРАМА:

1ден: Скопје – Остров Махе

Лет од Скопје кон Махе Сејшели со едно преместување.

2 ден: Сејшелските острови

Пристигнување на островот наутро. Запознавање со локалните партнери и превоз до избраниот хотел. Слободен ден. Ноќевање.

3 ден: Сејшелските острови

Појадок. Слободен ден за плажа, прошетки или вода авантури. Можност за дополнителни екскурзии – крстарење со катараман, истражување на островот. Ноќевање.

4 ден: Сејшелските острови

Појадок. Слободен ден за плажа, прошетки или водни авантури. Можност за дополнителни екскурзии – крстарење со катараман, истражување на островот. Ноќевање.

5 ден: Сејшелските острови

Појадок. Слободен ден за плажа, прошетки или водни авантури. Можност за дополнителни екскурзии – крстарење со катараман, истражување на островот. Ноќевање.

6 ден: Сејшелските острови

Појадок. Слободен ден за плажа, прошетки или водни авантури. Можност за дополнителни екскурзии – крстарење со катараман, истражување на островот. Ноќевање.

7 ден: Сејшелските острови

Појадок. Слободен ден за плажа, прошетки или вода авантури. Можност за дополнителни екскурзии – крстарење со катараман, истражување на островот. Ноќевање.

8 ден: Сејшелските острови

Појадок. Слободен ден за плажа, прошетки или водни авантури. Можност за дополнителни екскурзии – крстарење со катараман, истражување на островот. Ноќевање.

9 ден: Остров Махе – Скопје

Појадок. Ослободување на хотелот до 12 часот по локално време. Трансфер до аеродромот за лет од Махе кон Скопје со едно преместување.

10 ден: Софија

Пристигнување во Скопје.

 

ЦЕНИ И АРАНЖМАН

Хотели

Сместување

Пансион

Цена по лице за 7 ноќи:

Anse Soleil Beachcomber Chalets ***
Mahe Island

Double Standard

Појадок

1 290 €

Chalets D’Anse Forbans ***
Mahe Island

One Bedroom Chalet

1 415 €

Valmer Resort ***
Mahe Island

Garden Studio

Појадок

1 515 €

Појадок и вечера

1 790 €

Kempinski Seychelles *****
Mahe Island

Hill View Room

Појадок

1 818 €

Појадок и вечера

2 140 €

Hilton Seychelles Labriz Resort And Spa *****
Silhouette Island

Garden Villa

Појадок

2 070 €

Појадок и вечера

2 455 €

Hilton Seychelles Northolme Resort And Spa ****
Mahe Island

King Hillside villa

Појадок

2 170 €

Појадок и вечера

2 560 €

Carana Beach Hotel ****
Mahe Island

Oceanview chalet

Појадок и вечера

2 247 €

Paradise Sun Hotel ****
Paslin Island

Superior room

Појадок и вечера

2 380 €

Constance Ephelia  *****
Mahe Island

Junior
Suite

Појадок и вечера

2 390 €

Појадок, ручек и вечера

2 620 €

Constance Lemuria *****
Praslin Island

Junior
Suite

Појадок

2 992 €

Појадок и вечера

3 432 €

Banyan Tree Seychelles *****
Mahe

Ocean view pool villa

Појадок и вечера

3 205 €

Four Seasons 5*Mahe Island

Villa

Појадок

4 300 €

Појадок и вечера

5 780 €

Цената вклучува:

 • Авионски билети Скопје – Остров Махе – Скопје;
 • Аеродромски такси;
 • Чекиран багаж;
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром /се однесува за сите хотели/;
 • 7 ноќевања во хотел по избор од понудата со соодветниот тип на исхрана;

Цената не вклучува:

 • Дополнителни екскурзии;
 • Расходи од личен карактер;

ЕКСКУРЗИИ 

 Дополнителни екскурзии: 

 • Полудневна тура на Северен Махе и главниот град Викторија.
  Турата ќе ве запознае одблизу со Ботаничката градина на островот, домот на огромните желки и многу други ретки видови животни кои може да се сретнат само тука, на островот Махе. Ќе го посетиме главниот град на островот – Викторија која брои население од 30 илјади. Прошетката ќе ве доближи до најважните историски споменици, како Католичката катедрала, Катедралата Св.Павле, Часовната кула и други колонијални згради, познатиот пазар за риба, овошје, зеленчук, шеќерна трска и дуќанчиња за рачно производство.
  Цена по лице: 80 евра / лице / мин 2 – ца пријавени.
 • МАХЕ ТУРА со вклучен креолски ручек.
  Maхe е главниот и клучен од сите Сејшелски острови. Нашите патувања почнуваат од главниот град – Викторија. Таму ќе ја посетиме часовната кула на Викторија, како и Сир Селвин Кларк маркетот. Потоа ќе се упатиме кон историската ложа Mission Lodge со нејзините урнатини и прекрасни погледи на брегот, каде што ве очекува локален ручек во ресторанот Сејшелиос. Крајот на нашата програма ќе биде посета на локално село каде што ќе научите за локалните обичаи, традиции и занаети и ќе можете да купите Сејшелски подароци и сувенири.
  Цена по лице: 150 евра.
 • COUSIN, CURIEUSE, ST.PIERRE – Патување со брод до 3 острови.
  Cousin Island – еден од најмалите острови на Сејшелите со надморска височина од 58 метри во однос на надморската рамнина. Од 1975 година, островот е под заштита на владата и на тој начин стана резерват на разни видови егзотични птици.Со брод продолжуваме до следниот остров CURIEUSE каде што ќе ја посетиме Куќата на докторот, која до ден денес туристите ја посетуваат како музеј. Потоа ни следува последниот остров од маршутата, таканаречениот ST.PIERRE, каде што ќе имаме време за пливање и нуркање.
  Цена по лице: 300 евра / од човек, со вклучен ручек / минимум 2 – ца пријавени. Екскурзијата се спроведува при сместување на островот Праслин.
 • ПРАСЛИН & ЛА ДИГИ
  Ла Диги е четвртиот по големина остров од архипелагот Сејшели. Островот е дом на едни од најретките птици од родот Paradice Flycatcher.На овој остров за движење од една до друга точка, популарно и најдобро е да се користат велосипеди кои се изнајмуваат и со нив може да се патува низ целиот остров. Потоа следи посета на соседниот остров Праслин, кој е вториот по големина и брои над 7000 жители. Вашата посета на овие два острови ќе се претвори во сон и едно незаборавно искуство… затоа што ќе бидете заведени!
  Цена по човек: 390 eur / со вклучен ручек /мининум 2-ца пријавени /
 • Целодневна тура со брод и велосипеди на островот Ладиг
  За сите оние кои што имаат авантуристички дух, ја препорачуваме оваа возбудлива и фасцинантна тура до еко островот Ладиг.
  Цена по човек: 85 евра /без ручек/

Услови и забелешки:

 • При регистрација се уплаќа 60% депозит, а целосна исплата се прави 45 дена пред поаѓање;
 • Пакетните цени се валидни при постоење на слободни места на летовите во доделените класи;
 • Понудата важи независно од бројот на пријавени туристи;
 • Патувањето се спроведува со пасош кој е валиден минимум 6 месеци од датата на поаѓање.