Куба во Ноември - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Куба во Ноември

РОМАНТИКА, САЛСА, ПЕСОЧНИ ПЛАЖИ, ТИРКИЗНО МОРЕ..

27.11-08.12.2019

ЗЕМЈА НА МОХИТО, САЛСА И КУБАНСКИТЕ ПУРИ

7 ноќи во Варадеро со се’ вклучено, 2 ноќи во Хавана со појадок, авио билет од СКОПЈЕ со сите аеродромски такси,  трансфери, разглед на Хавана со вклучен ручек, претставник од агенцијата

Варадеронајексклузивното и најпознато летувалиште во Куба во кое се уште владеат браќата Кастро, се наоѓа на околу 150 километри источно од главниот град Хавана и денеска е еден од најзначајните туристички центри на Карибите.

Куба е една од најомилените дестинации на оние туристи кои преферираат долги песочни плажи и колекционери кои имаат пасија кон олдтајмери. Но Куба е позната и по Че Гевара (Che Guevara), Кубанските цигари, кубанска музика, Јастози, корали, подводни карпи, подводен животински свет, стари бродови и долга листа која нема крај. Температурата на водата овде, скоро никогаш не достигнува под 24 степени, дури и во зимските периоди. Идеален период за посета на Куба е од ноември до месец јуни ….

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ

Хотели

Услуга

По лице во двокреветна соба

Еднокреветна соба

Трет возрасен во двокреветна соба

Memories Varadero 4*- Varadero

All Inlcusive

1710 €

2099 €

1690 €

PANORAMA 4* – Havana

BB

ПРОГРАМА

1 ден (27.11.2019 – среда):  СКОПЈЕ– ИСТАНБУЛ

Состанок на групата во 18:40 часот на Меѓународниот аеродром Скопје. Полетување од Скопје кон Истанбул во 20.40 часот.

2 ден (28.11.2019 – четврток): ИСТАНБУЛ – ХАВАНА – ВАРАДЕРО

Слетување во Истанбул во 00:20 часот. Полетување од Истанбул кон Хавана во 02:25. Слетување во Хавана во 08:10 часот локално време. По завршување на пасошка и царинска контрола, се упатуваме кон Варадеро со организиран трансфер (145км – со папатна пауза). Пристигнуваме во Варадеро и се сместуваме во  хотел  Memories Varadero 4, Варадеро – или сличен (услуга Се’ вклулено). Сместување во соби според правилата на хотелот. Слободно време за одмор и уживање на песочна плажа и услугите на хотелот. Ноќевање.

3 ден (29.11.2019 – петок): ВАРАДЕРО (All Inclusive)

Појадок во хотел. Ден предвиден за слободни активности или можност за дополнителна ексурзија *BuenoVistaSocialclub: Посета на клуб во кој свири бенд со Кубанска музика – Bolero, Son и Latin Jazz. (трансферот не е вклучен , на лице место на состанокот ќе биде договорено). Ноќевање.

4 ден (30.11.2019 – сабота): ВАРАДЕРО (AllInclusive)

Појадок во хотел. Ден предвиден за слободни активности или можност за дополнителна ексурзија*Заливот Матанзас со долината Јумури: 30 минутно крстарење со брод  по реката Canímar – заштитена област каде ќе имате можност да ја видите прекрасната Кубанска вегетација. Турата до заливот Matanzas или Градот на мостовите, озможува да ги посетете најатрактивните знаменитости овде, односно: Фармацевтскиот  музеј, француската аптека од 1882 година, Парк де ла Либертад (плоштад Либерти), Монсеррат Хајтс, како и една од црквите во градот. Прошетка низ долината и пауза за одмор во Rancho Gaviota, каде ќе Ве пречека коктел за добредојде, ќе имате можност да посетите селска куќа и фарма и ќе уживате во типичен кубански ручек. Слободно време за јавање коњи и наутички спортски активности во езерото. Турата завршува со посета на Cuevas de Bellamar (пештерата Беламар). Враќање во хотел. Ноќевање.

5 ден (01.12.2019 – недела): ВАРАДЕРО (AllInclusive)

Појадок во хотел. Ден за слободни активности и уживање на песочната плажа. Ноќевање.

6 ден (02.12.2019 – понеделник): ВАРАДЕРО (All Inclusive)

Појадок во хотел. Ден предвиден за слободни активности илиможност за дополнителни ексурзии *Crucero Del Sol Excursion(од 09.00-17.00 часот): Исклучителна програма за поморски активности во Варадеро, каде ќе уживате во прекрасен ден на плажа, во комбинација со чудата на подводниот свет, пловејќи по северните заливи, со изворедна флора и фауна. Разладување со кубански пијалоци (вклучени за време на едрењето и на плажа), нуркање со прекрасно морско дно, време за интерактивен контакт со делфините во морето и слободно време за уживање на плажа во Cayo Blanco. Следува учек базиран на морска храна. Ноќевање.

7 ден (03.12.2019 – вторник): ВАРАДЕРО

Појадок во хотел . Ден за слободни активности и уживање на песочната плажа. Ноќевање.

8 ден (04.12.2019 – среда): ВАРАДЕРО (All Inclusive)

Појадок во хотел. Ден предвиден за слободни активности илиможност за дополнителни ексурзии *Излет Трите града од 06:30 – 20:30 часот (Santa Clara, Trinidad, Cienfuegos): Панорамски разглед на градот Санта Клара (Santa Clara), вклучувајќи го  Мавзолејот на Ернесто Че Гевара (Ernesto Che Guevara) како и националниот споменик Tren Blindado. Продолжуваме кон градот Тринидад кој поради неговиот колонијален стил е прогласен за светско културно наследство на УНЕСКО. Plaza Mayor, еден од градските музеи, La Canchánchara Bar за дегустација на типичен кубански пијалок, како и други места од туристички интерес кои ќе бидат дел од оваа тура. Време за ручек во ресторан во градот. Веднаш потоа, го продолжуваме нашиот пат кон градот Cienfuegos, најмладиот град на островот, кој го основале француските доселеници од Хаити. Пристигнување назад во хотелот околу 20:00 часот. Ноќевање.

9 ден (05.12.2019 – четврток): ВАРАДЕРО – ХАВАНА (панорамски разглед со вклучен ручек)

Појадок во хотел. Одјавување од хотелот и заминување кон Хавана. Пристигнуваме во Хавана каде започнува нашата приказна на Куба, со панорамски разглед на градот (со локален водич на англиски јазик) на новиот и стариот дел на Хавана во кој ќе имаме можност да видиме интересни места познати по својата историска вредност, како: старата претседателска палата, централниот парк, плоштадот на револуцијата, (кратка пауза), Универзитеот во Хавана. Прошетка околу стариод дел на Хавана: Plaza Vieja, Plaza de la Cathedral, Plaza de Armas, Plaza San Francisko de Asis. Ќе го посетиме градскиот музеј, Палатата на Генералите и Капетаните и познатиот бар Florida, како и тврдината Morro. Пауза за ручек. По паузата следува трансфер до хотел во Хавана,   PANORAMA 4**** (или сличен) *(Пријавување во хотелите на Куба е од 15.00 часот). Слободно време за прошетки во Хавана  или дополнителна екскурзија  *TROPICANA CABARET (трансфер во 18.30 од хотелот + влезница). Шоуто започнува во 22 часот при што ќе уживате во прекрасниот и мистериозен клуб Тропикана, светски познато кабаре и ноќен клуб во Хавана, некогаш познат како “најатрактивен и извонреден ноќен клуб во светот”. Уживајте во спектаклот и сложената кореографија на повеќе од 200 изведувачи (танчери и пејачи). Искуство кое секогаш ќе остане во Вашите сеќавања. Ноќевање.

10 ден (06.12.2018 – петок): ХАВАНА

Појадок во хотел. Слободно време индивидуални активности и прошетки во Хавана или дополнителна екскурзија Vinales tour. Тргнување од хотелот околу 09:00 часот на целодневен излет до Viñales, кој се наоѓа во Pinar del Rio Province, на 140км западно од Хавана (местото каде расте и се обработува најдоброто светско тобако). Попатно застануваме во Pinar del Rio каде ќе посетиме фабрика за цигари и бидеме сведоци на мануелниот процес на производство на цигари. Продолжуваме кон Viñales. Овде се наоѓаат најстарите геолошки формации на Куба како и прекрасна долина со пејзаж кој е единствен во светот. Во Viñales ќе ги посетиме истоимената долина Viñales, El Mural de la Prehistoria – праисториски мурал, кој е насликан на камен и ја опишува еволуцијата на човештвото. Следува посета на древната пештера La Cueva del Indio, при што ќе имаме можност за влез во пештерата, каде на крајот се наоѓа субтеренска река. Пловење со брод до другата страна од планината. Ручек и време за релаксација. Враќање во хотелот околу 17:00 часот. Слободна вечер за индивидуални активности. Нокевање.

13.ден (07.12.2019 – сабота): ХАВАНА – ИСТАНБУЛ

Рано изутрина следува трансфер до аеродромот во Хавана за лет кон Истанбул во 09:30 часот.

 1. Ден (08.12.2019 – недела): ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ

Слетување на аеродромот во Истанбул во 10:00 часот локално време. Полетување од Истанбул кон Скопје во 20:15 часот. Слетување во Скопје во 19:45 часот локално време.

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Авионски билет на релација Скопје-Истанбул-Хавана-Истанбул-Скопје со Turkish Airlines;
 • Аеродромски такси;
 • Рачен багаж до 7кг.
 • Чекиран багаж до 30кг.
 • Трансфер на релација аеродром Хавана – Варадеро – аеродром Хавана;
 • 7 ноќевања со услуга СЕ ВКЛУЧЕНО во Memories Varadero 4*, Варадеро (или сличен);
 • 2 ноќевања со појадок во Hotel PANORAMA 4****, Хавана (или сличен);
 • Разглед на Хавана со локален водич на англиски јазик и вклучен ручек;
 • Придружник од агенцијата за време на целото патување;

Во цената на аранжманот НЕ е вклучено:

 • Патничко осигурување – задолжително (информации во агенција);
 • Индивидуални трошоци;
 • Факултативни излети;

Факултативни излети:

 • Bueno Vista Social club tour – Цена по лице: 59€
 • Vinales tour од Хавана- Цена по лице: 95€(се препорачува) 10 часа
 • Излет до Трите града (Santa Clara, Trinidad, Cienfuegos) / Цена по лице: 98€
 • Crucero Del Sol Excursion – Цена по лице:  110 € (се препорачува)
 • Заливот Матанзас со долината Јумури (Matanzas – YumuriExcursion) – Цена по лице:  66 €
 • TROPICANA CABARET – Цена по лице:  95€
 • ”Bay of pigs” – Цена по лице: 60 €

*Пријавувањето на факултативните излети се извршува во агенцијата, најдоцна 30 дена пред реализација на патуавњето. Доколку не се исполни потребниот минимум за факултативни излети, истите ќе има можност да се резервираат на лице место во хотелот.

Услови за резервација:

 • При резервација неопходен е депозит од 50% од вкупната цена на аранжманот, кој е неповратен во случај на отказ од страна на корисникот на услугата;
 • Патна исправа со валидност минимум 6 месеци од датумот на враќање во матичната држава.

Рокови за отказ на аранжманот од страна на корисникот на услугата и пенали:

 • над 60 дена пред датумот на реализација се задржува износот на уплатениот депозит;
 • помеѓу 60-тиот и 20-тиот ден пред датумот на реализација се задржува 70% од вредноста на аранжманот;
 • помалку од 20 дена пред датумот на реализација се задржува 100% од вредноста на аранжманот.

Напомена:

Минималниот број за реализација на ова патување е 16 патници.
Во случај на недоволен минимум од 16 пријавени патници, аранжманот нема да биде откажан, но реализацијата ќе биде без претставник од агенцијата.

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Авионски билет на релација Скопје-Истанбул-Хавана-Истанбул-Скопје со Turkish Airlines;
 • Аеродромски такси;
 • Рачен багаж до 7кг.
 • Чекиран багаж до 30кг.
 • Трансфер на релација аеродром Хавана – Варадеро – аеродром Хавана;
 • 7 ноќевања со услуга СЕ ВКЛУЧЕНО во Memories Varadero 4*, Варадеро (или сличен);
 • 2 ноќевања со појадок во Hotel PANORAMA 4****, Хавана (или сличен);
 • Разглед на Хавана со локален водич на англиски јазик и вклучен ручек;
 • Придружник од агенцијата за време на целото патување;

Во цената на аранжманот НЕ е вклучено:

 • Патничко осигурување – задолжително (информации во агенција);
 • Индивидуални трошоци;
 • Факултативни излети;

Факултативни излети:

 • Bueno Vista Social club tour – Цена по лице: 59€
 • Vinales tour од Хавана- Цена по лице: 95€(се препорачува) 10 часа
 • Излет до Трите града (Santa Clara, Trinidad, Cienfuegos) / Цена по лице: 98€
 • Crucero Del Sol Excursion – Цена по лице:  110 € (се препорачува)
 • Заливот Матанзас со долината Јумури (Matanzas – YumuriExcursion) – Цена по лице:  66 €
 • TROPICANA CABARET – Цена по лице:  95€
 • ”Bay of pigs” – Цена по лице: 60 €

*Пријавувањето на факултативните излети се извршува во агенцијата, најдоцна 30 дена пред реализација на патуавњето. Доколку не се исполни потребниот минимум за факултативни излети, истите ќе има можност да се резервираат на лице место во хотелот.

Услови за резервација:

 • При резервација неопходен е депозит од 50% од вкупната цена на аранжманот, кој е неповратен во случај на отказ од страна на корисникот на услугата;
 • Патна исправа со валидност минимум 6 месеци од датумот на враќање во матичната држава.

Рокови за отказ на аранжманот од страна на корисникот на услугата и пенали:

 • над 60 дена пред датумот на реализација се задржува износот на уплатениот депозит;
 • помеѓу 60-тиот и 20-тиот ден пред датумот на реализација се задржува 70% од вредноста на аранжманот;
 • помалку од 20 дена пред датумот на реализација се задржува 100% од вредноста на аранжманот.

Напомена:

Минималниот број за реализација на ова патување е 16 патници.
Во случај на недоволен минимум од 16 пријавени патници, аранжманот нема да биде откажан, но реализацијата ќе биде без претставник од агенцијата.