Златибор - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Златибор

8-ми Март во ЗЛАТИБОР

(Со посета на Сирогојно и Дрвенград)

Прв ден: 05.03.2021 (петок)

Состанок на групата навечер во 22:30 часот во Скопје и 23:00 часот во Куманово( Бензинска пумпа Макпетрол) и тргнување кон Златибор со попатни паузи за царински формалности и одмори.

Втор ден: 06.03.2021 (сабота)

Пристигнување во Златибор во утринските часови и  заминување на групата кон етно село Сирогојно. Посета на музејот на отворено и специјалната продавница за џемпери, по кои Сирогојно е познато низ светот. Околу пладне сместување во апартмански комлекс  Вила Јелена, која се наоѓа во центарот на Златибор во двокреветни и трокреветни соби. Слободно време за одмор и прошетка низ центарот на Златибор. Ноќевање.

Трет ден: 07.03.2021 (недела)

Појадок. Заминување на групата кон Дрвенград, дело на Емир Костурица кој го направил овој “град” за потребите на својот филм “Животот е чудо”. Овде може да ги пробате познатите слатки и природните сокови кои носат име на познати светски личности, како што се Новак Ѓоковиќ, Диего Марадона, Џони Деп итн. Потоа посета на изворот ’Бела Вода’ и познатата железница ’Шарганска Осмица’. Во попладневните часови враќање во Златибор. Слободно време за прошетка низ центарот на Златибор и посета на пазарот за сувенири и  познатата златиборска пршута и кајмак.Вечерта,факултативно,свечена вечера со музика во ресторанот на Вила Јелена. Ноќевање.

Четврти ден: 08.03.2020 (понеделник)

Појадок. Одјавување од хотелот и заминување кон Македонија со попатна посета на Врњачка Бања за прошетка по познатата Променада, индивидуален ручек и шопинг во многуте продавници.  Пристигнување во вечерните часови.

                         Цена на аранжманот: 6.510 денари

Цената на аранжманот вклучува:

 • Превоз со високо туристички автобус на наведената релација (50% пополнетост на автобус по протокол)
 • Две ноќевања со појадок во Апартмански Комплекс Вила Јелена
 • Посета на Сирогојно, Дрвенград и изворот Бела Вода со локален туристички водич
 • Посета на Врњачка Бања
 • Организација, реализација и лиценциран придружник на патувањето

Цената на аранжманот не вклучува:

 • Влезница во музејот во Сирогојно – 150 динари ( околу 80 денари)
 • Влезница во Дрвенград 250 динари ( околу 120 денари)
 • Организиран бесплатен превоз од Кавадарци, Неготино и Велес.
 • Организиран трансфер од Битола и Прилеп до Скопје. Цена 10 евра по лице за повратен трансфер.
 • Туристичка такса која се плаќа во хотел – 2 евра по лице за двете ноќи
 • Свечена вечера со музика во ресторанот на хотелот доколку постои протокол за тоа – 15 евра по лице
 • Задолжително патничко осигурување (информации во агенција)

Напомена: За реализација на ова патување потребни се минимум 30 патници.