Кападокија - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Кападокија

Кападокија – Октомври

Ден 1. 
Поаѓање од Аеродром Скопје во 11:40 часот до Истанбул, префрлување на вториот лет од Истанбул за Кајсери во 15:15 часот. Пристигнување на аеродромот во Кајсери, во 16:35 часот. Трансфер до хотел Кападокија. Ноќевање во Кападокија.

Ден 2. 
Појадок. Обиколката на Кападокија започнува со “Долината на гулаби” и замокот Учисар, Музејот на отворено Ѓореме, Пасабаги „Долина на монахот“. Враќање во хотел, ноќевање во Кападокија.

Ден 3.
Појадок. Посета на подземниот град Кападокија “Konzkonak” е една од неколкуте древни населби кои биле издлабени од цврста карпа во доцната антика за да обезбедат засолниште и одбрана во време на неволја. Регионот Кападокија е исто така познат по своите уметности, вклучувајќи керамика и теписи. Посета на долината Деврент, исто така наречена Долина на имагинацијата, каде што можете да видите природни карпести формации кои личат на животни. Враќање во хотел, ноќевање во Кападокија.

Ден 4. 
Појадок во хотел, одјавување од хотел. Трансфер до Аеродром Кајсери во 07:30 часот . Поаѓање за Истанбул во 11:05 часот со летот на Пегасус. префрлување на вториот лет од Истанбул кон Скопје во 16:30 часот. Пристигнување на аеродром во Скопје во 17:00 часот.

 

Термин 16.10 – 19.10.2021 (3 ноќи)

Хотел Услуга Тип на соба Цена
Heaven Cave House Hotel или сличен Ноќевање со појадок Цена по лице во двокреветна соба 429 €

 

Термин 23.10 – 26.10.2021 (3 ноќи)

Хотел Услуга Тип на соба Цена
Heaven Cave House Hotel или сличен Ноќевање со појадок Цена по лице во двокреветна соба 429 €

 

Термин 30.10 – 02.11.2021 (3 ноќи)

Хотел Услуга Тип на соба Цена
Heaven Cave House Hotel или сличен Ноќевање со појадок Цена по лице во двокреветна соба 429 €

 

Детали од лет
PC 352  16OCT  SKPSAW 1140 1400 / PC2730  16OCT  SAWASR 1515 1635   
PC2733  19OCT  ASRSAW 1105 1230 / PC 355  19OCT  SAWSKP 1630 1700

Детали од лет
PC 352  23OCT  SKPSAW 1140 1400 / PC2730  23OCT  SAWASR 1515 1635   
PC2733  26OCT  ASRSAW 1105 1230 / PC 355 26OCT  SAWSKP 1630 1700   

Детали од лет
PC 352  30OCT  SKPSAW 1140 1400 / PC 2730  30OCT  SAWASR 1515 1635
PC 2733  02NOV  ASRSAW 1030 1155 / PC 351 02NOV  SAWSKP 1625 1555

 

Цената вклучува:

 • Повратен авио билет на релација СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ – КАЈСЕРИ – ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ со PEGASUS AIRLINES;
 • Аеродромски такси;
 • Вклучен кабински багаж до 20к и рачен багаж до 7кг;
 • Трансфери аеродром – хотел – аеродром;
 • 3 ноќевања со појадок во наведениот хотел или сличен на тој со вклучен појадок;
 • 3 вклучени појадока во хотел, 2 ручека за време на турите
 • Комплетна организација и реализација на патувањето;
 • Вклучени 2 редовни тури во Кападокија
 • Професионален водич на англиски јазик за време на патувањата
 • Влезни такси споменати во маршрутата

Цената НЕ вклучува:

 • Здравствено осигурување – ЗАДОЛЖИТЕЛНО
 • Задолжително негативен ПЦР тест (72 часа изваден пред полетување – за влез и излез во Турција)
 • Храна, пијалоци и услуги што не се споменати во програмата;
 • Други индивидуални трошоци.
 • Сѐ што не е наведено во ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО.

 Предлог индивидуални активности:

 • Разглед на Кападокија, една од најпознатите туристички дестинации во Турција, годишно посетувана од околу два и пол милиони туристи од целиот свет. Она што ги привлекува посетителите е комбинацијата на природна убавина и уникатна архитектура, создадени како резултат на дејството на вулканската лава, силните ветрови и обилните дождови.
 • Долината на Гулабите, која се наоѓа помеѓу Ѓореме и Учхисар и е идеална за пешачење. Името потекнува од илјадниците “куќи” на гулаби кои биле врежани во мекиот туф уште од античко време. Иако можат да се најдат низ цела Кападокија, тие се особено бројни во оваа долина.
 • ATV Tour
 • Летање со балон над Кападокија, волшебно, незаборавно, несекојдневно доживување.
 • Учисар замокот, кој го прави пределот на Кападокија уште поинтересен. Овој замок е на највисоката точка во Учхисар и со преубав поглед на околните градови. Замокот Учисар изгледа како вонземјаните набрзина да го создале не обрнувајки вниманиe на симетријата. Уживајте во прекрасниот поглед пиејќи Турски чај.
 • Долината Дервент позната и како Розова долина или Имагинарна долина, која за разлика од другите долини во регионот Кападокија, никогаш не била населена со луѓе. Она што ги привлекува посетителите во долината Деврент се неверојатните карпести формации во розова боја и геолошките аномалии кои се формирани со вековна ерозија. Распрснати низ долината, можете да најдете карпи во облик на животни и самовилни оџаци меѓу другите интересни формации, најлесно е да се забележат делфинот, змијата, фоката, алигаторот. Слободно искористете ја вашата имагинација додека резгледувате.

Цената е дадена во евра и пресметана во денари,1 евро = 62 денари

Цената е валидна до пополнување на места по групна тарифа од авио компанија и промотивни цени на ограничен број соби во наведен хотел и истата е подложна на промени се до момент на резервација (пред резервација проверете ја цена и тарифа на авионска карта). Можност за индивидуални дати на патување на барање .

 

Услови:

• При резервација се плаќа депозит од 50%, а целосна уплата се прави 45 дена пред поаѓање.

• Понудата важи за минимум 2 пријавени патници – индивидуален програм

• Рок на потврда на понуда и резервација е 24 часа по уплата на аконтација • За ова патување не се потребни медицински имунизации

• Туроператорот го задржува правото да го менува редоследот на реализација на програмата.

• Задолжително патничко осигурување