Венеција со Трст, Милано и Верона - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Венеција со Трст, Милано и Верона

Венеција со Трст, Милано и Верона

 

1 ден   04.03         СКОПЈЕ        

Состанок на групата во 11.30 ч на паркингот спроти х.Холидеј Ин. Поаѓање во 12.00ч. Се патува преку грaничниот премин Табановце, Србија, Хрватска, Словенија. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.

2 ден  05.03         ТРСТ – ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО

Пристигнување во Трст во претпладневните часови. Прошетка низ центарот на градот,плоштадот на Обединување,каналот Гранде, Понте Росо… Слободно време за индивидуални прошетки.Во договор со водичот патувањето продолжува накај Лидо ди Јесоло.  Сместување во хотел. Слободно попладне за прошетки низ Лидо. Ноќевање. 

3 ден 06.03          ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО – ШОПИНГ ЦЕНТАР OUTLET FRANCIA CORTA  – МИЛАНО- ВЕРОНА

Појадок. По појадокот заминуваме накај Милано со попатна посета на шопинг центар. По пристигнување во шопинг центар FRANCIA CORTA, слободно време за шопинг. Патувањето продолжува накај Милано По пристигнувањето   одиме на   разглед на градот: тврдината Сфорцеско, Piazza Duomo, централниот плоштад каде се наога најголемата готска катедрала во светот, потоа одиме на Via Vittorio Emanuelle најдобрата шопинг улица, Oktogon, односно галеријата Vittorio Emanuelle каде се наоѓа 196м долг покриен премин со многубројни продавници кој пак не води до зградата на Миалнска опера една од најпознатите оперски куќи во светот… Слободно време за индивидуални прошетки. Во договор со водичот продолжуваме кон  Верона. Прошетка низ плоштадите Бра, Ербе и Данте, Арената, куќата на Јулија.Слободно време за прошетка по пешачката улица Мазини, и можност за шопинг. Не пропуштајте добра Италијанска пица на плоштадот Бра.  Во вечерните часови враќање во Лидо. Ноќевање. 

4 ден  07.03         ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО – ВЕНЕЦИЈА

Појадок . Напуштање на собите. Заминување за Венеција. Превоз со брод од пристаништето Пунта Сабиони до Венеција. Прошетка низ Заспаната убавица од средниот век. плоштадот и црквата Сан Марко, мостот Риалто, мостот на воздишките, Дуждевата палата, каналот Гранде… Слободно време за индивидуални прошетки. Убаво е да се искачите на кулата звоник од каде има прекрасен поглед на цела Венеција и секако возете се со гондола низ каналите на Венеција, посетете ја Дуждевата палата и црквата Св.Марко.  Во договор со водичот поаѓање кон Скопје.  Ноќно возење со попатни пауза за одмор и царински формалности. Пристигнување во Скопје следниот ден во попладневните часови .

 

ЦЕНА за рана уплата до  29.01:

99 евра / 6.140 ден

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:

129 евра / 8.000 ден

 

Цената вклучува:

 • Превоз со високотуристички автобус на наведената релација
 • 2 ноќевања со појадок во Лидо ди Јесоло, хотел 3*
 • Организација на аранжманот
 • Лиценциран туристички придружник на патувањето

Цената не вклучува:

 • Превоз + бродски билет до/од Венеција  20 €
 • Посета на Милано и Верона 40 €
 • Туристичка такса за ноќевање во Италија (2   по лице по ноќ, се плаќа во агенција)
 • Влезници за музеи и споменици
 • Задолжително патничко осигурување 
 • Доплата за еднокреветна соба 2.100 денари

НАПОМЕНИ:

 • За реализација на аранжманот е потребен минимум од 40 патници.
 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на Т.А.Импала Травел и СКТМ.
 • Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд.
 • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од мин.30%, целосна уплата се врши најдоцна 7 дена пред поаѓање. Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најкасно 7 дена пред поаѓање! Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето.