Краков - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Краков

КРАКОВ

Град со посебна атмосфера и извонредно топли и гостопримливи луѓе, град за истражување, провод и прошетка во минатото. Измешаноста на минатото со сегашноста го прави Краков по се единствен и никогаш исти. Придружете се и Вие и откријте го магичниот Краков за Денот на жената.

 

Цена на аранжманот

159 евра / 9.860мкд

Промо цена 

139 евра / 8.620мкд за резервации до 15.02.2022

 

Програма за патување (10.03-14.03.2022)

 

10.03.2022 (Четврток) Скопје – Краков

Состанок на групата во 10.30часот на Дрво Декор. Поаѓање за Полска во 11.00часот. Ноќно возење преку Србија, Унгарија и Словачка со попатни паузи.

11.03.2022 (Петок)  – Краков

Пристигнување во Краков во претпладневните часови. Се упатуваме на  запознавање на градот со придружба на водич (Ридот Вавел со кралскиот дворец и катедралата, стариот град Ринексо камбаната – еден од најголемите во Европа, црква Св. Марија позната по својот олтар и по огласувањето на трубите на секој час, Флориантската улица од 14-15 век која завршува со Флориантската капија. Посета на Еврејскиот кварт Казимерц кој се наоѓа во стариот дел и е центар на ноќниот живот во градот. Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

12.03.2022 (Сабота)Краков – Аушвиц (факултатива)

Појадок. По појадокот факултативен излет до Аушвиц-Беркенау, озлогласениот нацистички концентрационен логор кој е претворен во спомен музеј. Од 1979год е под заштита на УНЕСКО. Овде се посетува главната порта и дрвените бараки во кои биле затварани и сместувани Евреите. Враќање во хотел. Слободно време за индивидуални актиивности. Вечерта можност за факултативна вечера во национален ресторан. Ноќевање.

13.03.2022 (Недела) – Краков -Величка (факултатива)-Скопје

Појадок. Одјавување од хотел. Факултативен излет на Величка, познатиот рудник за сол, еден од најстарите на светот, кој од 1978 година е на листата на УНЕСКО. Разгледот трае околу 90 минути низ ходниците долги околу 2 км, на длобачина од стотина метри под земја. Во попладневните часови заминување за Македонија.

Пристигнување во Скопје во предпладневните часови на 14.03.2022 – Понеделник.

 

Во цената се вклучени следниве услуги:

 • Превоз со високо туристички автобус
 • 2 ноќевања со појадок во хотел 3*
 • Организиран разглед на Краков со локален стручен водич
 • Организација и водство на патувањето

Во цената не се вклучени следниве услуги:

 • Факултативна посета на Аушвиц (35 еур)
 • Факултативна посета на Величка (35 еур)
 • Вечера во национален ресторан
 • Влезници за посета на музеи и галерии
 • Патничко и здравствено осигурување 210 мкд
 • Доплата за еднокреветна соба-30 еур

Ковид политика:

Т.А Импала Травел, гарантира поврат на уплатени средства во случај:

 • Потврдено приуство на корона вирус на еден или повеќе лица на кој се оденсува резервацијата (доказ позитивен ПЦР тест)
 • Затварање на граници

Важна напомена:

 • Плаќањето е задолжително во денари (1 еур = 62мкд)
 • За ова патување потребен е валиден биометриски пасош (виза не е потребна). Важност на пасошот мин.90 дена од денот на враќањето
 • Kраен рок за откажување на аранжманот од страна на агенцијата 7 дена пред патување
 • За резервација задолжителна уплата аванс од 30% од вкупниот износ, целосна доплата 10 дена пред патување
 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници
 • За Полска може да се патува само со негативен ПЦР тест (не постар од 24 часа)-без разлика дали сте вакцинирани или не сте вакцинирани
 • За враќање во Македонија, за лица над 18год. потребно е да приложат сертификат за вакцинација: негативен антиген или ПЦР тест
 • За овој аранжман важат општите услови на патување на Т.А Импала Травел и СКТМ