Истанбул 3 ноќевања - Импала Травел
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk
+389 31 418-900 contact@impala.com.mk

Истанбул 3 ноќевања

Царската престолнина на два континенти

И С Т А Н Б У Л

  

  Авион/ 4 дена/ 3 ноќевања

 

 

1 ден  03.03      СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ

Состанок на групата на аеродром во Скопје во 06.30 часот и полетување за Истанбул во 09.05 часот. Слетување  во 14.40 часот по локално време. Трансфер до хотел со панорамски разглед на градот: Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас, каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент eкспрес, плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кулата, Египетскиот пазар… Сместување хотел и слободно време за краток одмор. Во попладневните часови, препорачуваме индивидуална посета на Капали Чаршија, затворен трговски пазар со сплет од околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини. Ноќевање.

 

2 ден  04.03        ИСТАНБУЛ – СУЛТАНАХМЕТ

Појадок. По појадокот, разглед на стариод дел на Истанбул Султанахмет: Хиподромот, Сината Џамија позната по 6-те минариња, посета на Аја Софија, изградена во времето на владеењето на царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија а денес служи и како верски објект, отворена е за посетители. Разгледот продолжува со посета на палатата Топкапи, палата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, од три страни опколена со море. По завршување на разгледот, враќање во хотел или можност за индивидуални прошетки. Ноќевање.

 

3 ден  05.03       ИСТАНБУЛ – КРСТАРЊЕ ПО БОСФОР – ДОЛМАБАХЧЕ САРАЈ

Појадок. Факултативна можност за крстарење со брод по Босфор и панорамски разглед на раскошните палати и посета на палатата Долма Бахче Сарај, последната резиденција на Отоманскиот султан со музејска збирка со непроценлива вредност. Во вечерните часови, факултативна вечера со незаборавно доживување со уметничка програма на ориентални танци со мени од прочуената турската кујна. Ноќевање.

 

4 ден  06.03      ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ

Појадок. Посета на Sapphire Seyir Terasi, највисоката “тераса” во Европа, од каде се пружа прекрасна глетка кон градот, како и можност преку четиридимензионална симулација да се надлета небото над Истанбул и неговите најзначајни обележја: Босфор, Галата Мостот, Моминската Кула… Слободно време за шопинг. Трансфер до аеродромот во Истанбул. Авионот за Скопје полетува во 20.20 часот (локално време). Пристигнување во Скопје во 19.45 часот.

 

 

ЦЕНА за рана уплата до 29.01:        359 евра   (22.260 денари)

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:               399 евра (24.740 денари)

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Авионски превоз на релација Скопје – Истанбул – Скопје со аеродромски такси
 • Чекиран багаж до 20кг.
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром
 • Сместување во хотел 3/ 4* на база 3 ноќевања со појадок
 • Панорамски разглед на Истанбул со локален водич
 • Организиција на аранжманот и придружник на патувањето

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Разглед на историскиот дел на Истанбул Султанахмет со трансфер и локален водич 25 евра
 • Влезница Топ Капи палатата со водич 20 евра
 • Посета на Долма Бахче Сарај и крстарење по Босфор со превоз, водич и влезници 65 евра
 • Вечера со програма 35 евра
 • Посета на Sapphire Seyir Terasi со 4Д проекција
 • Доплата за еднокреветна соба 3.700 денари
 • Патничко-здравствено осигурување (задолжително)

Напомена:

 • Цените се по лице за сместување во двокреветни или трокреветни соби. Плаќањето е исклучиво во денарска против вредност по курс 62,00 денари. Калкулацијата е правена на минимум пријавени 20 патници.
 • За влез во Аја Софија не се наплаќа влезница. Потребна е соодветна гардероба (марама и облека со покриени глуждови на нозете)
 • За резервација задолжителна уплата на аванс од 30% од вкупниот износ. За уплати на “early booking” потребна е уплата 50% од вкупната сума на аранжманот. Целосна доплата на аражманот е 10 дена пред поаѓање.
 • При резервација задолжително изјаснување/пријавување кои од понудените факултативи ќе ги користи патникот, како би можела агенцијата навремено да направи и потврди резервации за истите.
 • Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот 7 дена пред поаѓање, доколку не е исполнет бројот на пријавени лица предвидени по програмата за ова патување.
 • Патникот има обврска пред поаѓање 24 часа да ја контактира агенцијата за потврда на точното време и место на поаѓање.
 • За патување во Турција потребно е сертификат за примени 2 дози (со поминати 14 дена од втората) или ПЦР тест или Рапид тест.
 • Валидноста на патните исправи се обврска на патниците, при уплата на резервација должни се да ги приложат во агенцијата за проверка, патната исправа треба да е валидна минимум 6месеци по завршувањето на аранжманот.
 • За овој аранжман важат општите услови за патување на ТА Импала Травел